من و سرطان

دانستنیها و خاطرات من از سرطان
وراثت

وقتي روي يكي از اقوام‌مان تشخيص سرطان گذاشته مي‌شود، اولين نكته‌اي كه بعد از ناراحتي اوليه براي خود فرد بيمار به ذهن خيلي از ما مي‌رسد، اين است كه «ما با هم فاميليم، نكند ارثي باشد، نكند من هم سرطان بگيرم؟ يا داشته باشم و خبر نداشته باشم؟»
اين فكر شب و روز روي اعصاب ما راه مي‌رود و ما را از كار و زندگي مي‌اندازد و معلوم نيست عاقبتش چه بشود. اما چقدر از اين نگراني‌ها واقعاً به‌جاست؟

يك بررسي تازه در مركز بين‌المللي تحقيقات سرطان نشان داده كه اين نگراني‌ها فقط مشكل ما ايراني‌ها نيست، بلكه در كشورهاي ديگر، به خصوص وقتي سطح درآمد و بهداشت جامعه بالا مي‌رود، عين همين دل‌مشغولي‌ها وجود دارد.

نگراني و دل‌مشغولي‌هايي كه به گفته كارشناسان خيلي هم مورد ندارد و اكثر آنها بي‌جاست و يك

محور مهم اين گونه نگراني‌ها، ارثي بودن انتقال بيماري است، اما نگراني‌هاي بي‌مورد ديگر هم در اين مورد وجود دارد.

اما همانگونه که در پستهای قبلی ذکر شد سرطانها ارثی نمی باشند مگر سرطان روده ی بزرگ و برخی از انواع سرطان پستان!!!

عوامل خطر ابتلا به سرطان، از جمله وراثت، تنها براي پيگيري علائم مشكوك و در حد چك‌آپ توصيه شده است، نه براي نگران شدن بيش از حد. اين پيگيري‌ها كمك مي‌كند سرطان‌ها به موقع تشخيص داده شوند و اقدامات لازم براي درمان آنها انجام شود.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/30ساعت12:15 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی(پستان)
نقش وراثت در ایجاد سرطان پستان:

سرطان پستان همانند سایر سرطان‌ها به علل مختلف ایجاد می‌شود كه اگر چه این علل تا حدودی شناخته شده هستند، اما نمی‌توان هیچ كدام را به عنوان عامل اصلی ایجاد سرطان پستان معرفی كرد 

عوامل ژنتیك به عنوان اینكه بیماری با ژن منتقل شود، نقش بسیار كمی‌در انتقال سرطان پستان دارد.
● آیا سرطان پستان ارثی است؟
ژن‌ها كه عوامل انتقال وراثت می‌باشند و روی كروموزوم‌های انسانی قرار دارند به دو صورت برای انتقال بیماری‌ها عمل می‌كنند: یكی به صورت ژن غالب و دیگری ژن مغلوب. اگر ژن غالب انتقال یك بیماری در یكی از والدین موجود باشد، حتماً به فرزند منتقل می‌شود ولی برای ژن مغلوب، در صورتی این انتقال صورت می‌گیرد كه با ژن مغلوب والد دیگر همخوانی پیدا كرده و منتقل شوند كه این بیماری تقریباً در یك چهارم فرزندان پیدا می‌شوند. سرطان پستان جزو بیماری‌های ژنتیك (ارثی) كه به صورت فوق منتقل شود، نیست.
تاكنون دو نوع ژن برای انتقال سرطان پستان شناخته شده است كه با عنوان ۱ BRCA - و ۲BRCA- معروف هستند. این ژن‌ها تنها ۵ درصد مبتلایان به سرطان پستان را تشكیل می‌دهند.
كسانی كه با انتقال ژن به سرطان پستان مبتلا شده اند مشخصات ویژه ای دارند:
▪ در سن بسیار پایین تر (حداقل دهه دوم عمر) مبتلا می‌شوند.
▪ در خانواده آنها چند نفر مرد و زن دیگر مبتلا هستند.
▪ نوع سرطان بسیار مهاجم و سریع الاثر است.
بنابراین با توجه به مدارك علمی ‌موجود، تنها ۵ درصد بیماران با ارث منتقل می‌شوند.
در مطالعاتی كه در جمهوری اسلامی‌ایران انجام شده است، حتی در خانواده‌هایی كه تعداد بیماران زیاد بود، نشانه‌های مورد‌اشاره كشف نشده‌اند و بنابراین احتمال می‌رود كه ابتلای زنان ایران از طریق ارثی كمتر از ۵ درصد باشد.
● رابطه فامیلی و سرطان پستان
همان طور كه ملاحظه می‌شود سرطان پستان در یك فامیل (خانواده) بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال اگر مادر و یا دختری گرفتار شده باشد، احتمال گرفتاری فرزند یا مادر او ۵ برابر بیشتر از زنان عادی جامعه است. فراوانی سرطان پستان در یك خانواده با مسأله ارثی بودن آن فرق دارد و آن را باید بیماری فامیلی یا خانوادگی شناخت تا ارثی.
زنانی كه در خانواده خود اعم از فامیل درجه یك (مادر بزرگ، مادر، خواهر، پدر، برادر) و یا درجه ۲ (عمه، خاله، دختر عمه، دختر دایی، دختر خاله، ...) سرطان پستان دارند، نیازمند مراقبت‌های بیشتری در این زمینه هستند.
شاید علت فراوان بودن سرطان پستان در یك خانواده، رفتارهای فردی و اجتماعی مشابه آنها باشد كه از رفتارهای سلولی تا عضوی و اجتماعی را شامل می‌شود.
● رابطه ژن‌ها با سرطان پستان
گفتیم كه سرطان پستان ارثی نیست و تنها ۵ درصد آنها احتمالاً از طریق ارث (ژن) منتقل می‌شوند اما ژن‌ها در شدت و حدت بیماری كاملاً تأثیرگذار هستند. بدین معنی كه در بدن انسان ژن‌هایی وجود دارند كه آنها را <تومورزا> می‌نامیم. این ژن‌ها وقتی در بدن انسان فعال شوند سبب پیدایش تومورها می‌شوند، چون به روش‌های مختلف تكثیر سلولی را سبب می‌شوند. این انكوژن‌ها در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از سرطان‌های پستان فعال می‌شوند. به‌این معنی كه در این بیماران شدت و میزان رشد بیماری چشم‌گیرتر است و مراقبت‌های ویژه ای را می‌طلبند. معروف‌ترین این ژن‌ها ۲C-arh-B یا ۲ HER - است. این ژن هر وقت در بیماری كه مبتلا به سرطان پستان است تشدید یافت، نیازمند درمان خاص و مراقبت بیشتر است، امروز تقریباً بررسی وضعیت این ژن در بیماران مبتلا الزامی‌شده است.
عجیب ترین ژنی كه در این رابطه معروف است، ژن ۵۳P است.این ژن در حقیقت مخالف گروه ژن‌های بالا عمل می‌كرده و از بروز تومور در بدن جلوگیری می‌كند، یعنی ضد تومور و ضد سرطان است و هر وقت فعال شود مانع از پیدایش سرطان می‌شود. روش عمل این ژن هم بسیار زیباست. هر وقت توده های سلولی بدن از حیطه فرماندهی آن خارج شوند و تصمیم به ایجاد تومور بگیرند، این ژن فعال شده و فرمان خودكشی سلول‌ها را صادر می‌كند، سلول‌ها با تبعیت از این ژن اقدام به خودكشی كرده و می‌میرند. مثال واضح عملكرد این ژن در بانوان محترم، دوره‌های قاعدگی (پریود) زنان است كه هر ماه پیش می‌آید، سلول‌های مخاط رحم به‌تدریج درطول یك ماه افزایش می‌یابند و زیاد می‌شوند، اما در پایان با فعال شدن این ژن، فرمان خودكشی آن سلول‌ها صادر می‌شود و آنها مرده و فرو می‌ریزند و قاعدگی اتفاق افتاد، رحم خالی می‌شود.
پدیده خودكشی سلول‌ها را به اسم آپوتپوزیز می‌شناسیم. ژن ۵۳P گاهی اوقات منحرف شده و وظیفه اصلی خود را كه جلوگیری از ایجاد تومور است فراموش می‌كند و بالعكس سبب بروز تومور می‌شود، به همین جهت همانند ژن قبلی (۲)HER-‌ در زمره ژن‌های تومورزا واقع می‌شود. این ژن دو چهره امروز از بهترین فاكتورهای بررسی علل سرطان است و تحقیقات متعددی را در دانشگاه‌های معتبر جهان به خود اختصاص داده است.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/30ساعت12:7 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان پستان

سرطان پستان

سرطان پستان شايعترين سرطان و شايعترين  علت مرگ ومير ناشي از سرطان در زنان ايراني مي باشد. از طرف ديگر خوشبختانه، اين سرطان از دسته سرطانهاي قابل پيشگيري و قابل تشخيص زودرس است كه با ارائه راهكارهاي ويژه مي توان منجر به کاهش مراجعه دير هنگام و ارائه درمان موثر به منظور افزايش بقاء، کاهش مرگ و ارتقاء کيفيت زندگی بيماران شد.  

 لذا مطالب ذيل در قالب سه بخش در جهت افزايش آگاهي اقشار جاعه بويژه بانوان ايراني ارائه مي شود.

الف: كليات سرطان پستان

ب : عوامل خطر و ايجاد كننده سرطان پستان

ج : ارائه راههاي پيشگيري و غربالگري

كليات سرطان پستان:

سرطان پستان تهديد بزرگي بر سلامت زنان است. سالانه حدود 183000 مورد سرطان پستان در زنان امريكايي تشخيص داده شده و حدود 41000 زن مبتلا به سرطان پستان مي‌ميرند.اين سرطان شايعترين سرطان در زنان است كه 32% از موارد سرطان زنان را شامل مي‌شود. همچنين پس از سرطان ريه، شايعترين علت مرگ و مير ناشي از سرطان در زنان محسوب مي‌شود كه عامل 19% از مرگ و ميرهاي وابسته به سرطان در زنان مي‌باشد.[1] اطلاعات بدست آمده از برنامة (SEER) نشان مي‌دهد كه خطر ابتلا به سرطان پستان در طول زندگي در زنان سفيد پوست 1/13% و در زنان افريقايي ـ امريكايي، 6/9% مي‌باشد. خطر مرگ ناشي از سرطان پستان در هر دو گروه حدود 4/3% مي‌باشد. بقاي 5 سالة بيماران سفيدپوست 78% و سياه پوست 63% مي‌باشد. شيوع سرطان پستان در بين ملل مختلف بسيار متفاوت است و بيماري در كشورهاي صنعتي غير از ژاپن، بيش از كشورهاي غيرصنعتي شيوع دارد. در چندين دهة قبل افزايش چشمگيري در بروز سرطان پستان مهاجم بوده است اما در حال حاضر ميزان بروز سرطان درجا، بخصوص انواع كارسينوم مجاري درجا (DCIS) بسيار افزايش يافته است كه علت آن افزايش روز افزون روش‌هاي بيمار يابي توسط ماموگرافي مي‌باشد.

در حال حاضر سرطان پستان شايعترين بدخيمي تشخيص داده در تمام طول عمر زنان و علت اصلي منتهي به مرگ در سنين 79ـ40 سالگي در زنان مي‌باشد. كه نقشي مشابه بيماريهاي قلبي عروقي در مردان بازي مي كند.

به نظر مي رسد در ايران سرطان پستان در سن پايينتري بروز مي‌كند. سن پايينتر بروز از جهت درگير نمودن زني جوانتر كه هنوز از لحاظ فعاليت اجتماعي و فردي زمان طولاني تري را در پيش دارد، بسيار مهم است. واضح است كه از ابتلا به اين بيماري به همراه صدمه رواني حاصل از ابتلا به بيماري صعب العلاج سرطان چقدر براي بيماران ناراحت كننده خواهد بود. اما خوشبختانه امروزه با استفاده از روشهاي غربالگري و تشخيص زودرس اين بيماري و علاوه بر آن پيشرفت متدهاي درماني تحول بزرگي در اين بيماري ايجاد شده است.

عوامل خطرو ايجاد كننده سرطان پستان:

عوامل متعددي در بروز سرطان پستان دخيل هستند كه مهمترين آنها عبارتند از :

1ـ جنس : از آنجا كه سرطان پستان به عنوان يك بيماري جنس مونث شناخته شده، لذا جنس اغلب به عنوان يك عامل خطر در نظر گرفته نمي‌شود. اما بطور كلي تنها 1% سرطان‌هاي پستان در جنس مذكر اتفاق مي‌افتد.

2ـ سن : افزايش سن از عوامل خطر بسيار مهم در سرطان پستان مي‌باشد. سرطان پستان در زنان زير 30 سال شايع نيست. اما متاسفانه ميانگين سن بروز سرطان پستان در زنان ايراني بين 15-10 سال كمتر از كشورهاي غربي است و بيشتر ين موارد سرطان پستان در بين سنين 49-40 سال گزارش مي شود.

3ـ سابقه فاميلي : سابقة فاميلي مثبت سرطان پستان، از عوامل خطر شناختة شدة مهم بروز بيماري مي‌باشد و هرگونه سابقة فاميلي سرطان پستان ميزان كلي خطر نسبي را افزايش مي‌دهد كه اين افزايش خطر را مي‌توان با نقش ارث و شرايط ژنتيكي يكسان، سبك زندگي مشابه، عادت‌هاي بدني مشابه و سن اولين قاعدگي توصيه كرد. تنها 5-10% بيماران مبتلا به سرطان پستان، سابقة فاميلي مثبت دارند و افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان در فردي كه مادر يا خواهر مبتلا دارد، 5/1 تا 3% ذكر شده است.

4ـ عوامل ژنتيكي : تشخيص دو ژن سركوب كنندة تومور، BRCA1 و BRCA2، تأثير ژنتيك در سرطان پستان را ثابت كرده است. جهش در اين ژن‌ها باعث افزايش خطر قابل توجهي در بروز سرطان مي‌شود به طوري كه جهش هر كدام از ژن‌هاي BRCA1 و يا BRCA2 ، خطر بروز سرطان پستان را در تمام طول عمر يك زن، حدود 85-50% افزايش مي‌دهد. اين دو ژن به صورت اتوزومال غالب به ارث مي‌رسند و مسئول اكثر موارد سرطان پستان ارثي مي‌باشند. در موارد بروز سرطان پستان در سنين پايين (كمتر از 45 تا 55 سال) يا وجود سوابق متعدد فاميلي سرطان پستان يا سابقه فاميلي ساير سرطان‌ها (بخصوص تخمدان) جهش اين دو ژن بايد مدنظر باشد.

5ـ عوامل هورموني : وسعت بروز سرطان پستان در جنس مونث، رابطه آن با هورمونهاي جنسي مونث را بيان مي‌كند. چندين عامل خطرزا در بروز سرطان پستان دخيلند كه همه در ارتباط با استروژن‌هاي درون‌زا يا مصرف هورمون مي‌باشند كه عبارتند از :

ـ سن زودرس اولين قاعدگي : شروع اولين قاعدگي در سنين پائين، خطر سرطان پستان را مي‌افزايد. به نظر مي‌رسد به ازاء هر سال تأخير در سن اولين قاعدگي، خطر سرطان پستان 20% كاهش مي‌يابد كه ممكن است سطح هورمون در بدن در سنين باروري، در زنان با سن زودرس قاعدگي نسبت به زنان با سن ديررس قاعدگي، بالاتر باشد.

ـ شروع ديررس يائسگي : تاثير افزايش سن در افزايش ريسك سرطان پستان، تنها تا قبل از سنين يائسگي، شدت دارد و پس از شروع يائسگي ميزان خطر آن يك ششم قبل مي‌شود كه بيانگر تاثير فعال بودن تخمدان در بروز سرطان پستان مي‌باشد. احتمال بروز سرطان پستان در زنان با شروع سن يائسگي بعد از 55 سال، 2 برابر زناني است كه قبل از 45 سالگي، يائسه مي‌شوند.

ايجاد يائسگي مصنوعي (با عمل جراحي حذف تخمدانها) مي‌تواند احتمال بروز سرطان پستان را كاهش دهد و اين اثر حفاظتي در تمام طول زندگي باقي مي‌ماند.

ـ فقدان حاملگي يا حاملگي در سنين بالا : احتمال بروز سرطان پستان در زنان نازا يا زايمان نكرده، 30-70% بيش از زناني است كه زايمان كرده‌اند. هرچه سن اولين حاملگي كامل، پائين‌تر باشد، خطر سرطان پستان كمتر خواهد بود. احتمال ابتلا به سرطان پستان در زناني كه قبل از 18 سالگي يك دوره بارداري كامل داشته‌اند يك سوم آنهايي است كه سن اولين حاملگي آنها بيش از 35 سال بوده است. خانم‌هايي كه سن اولين حاملگي آنها بيش از 30 سال مي‌باشد حتي نسبت به كساني كه اصلاً فرزند ندارند نيز در معرض خطر بالاتري قرار دارند.

ـ شيردهي : در گذشته شيردهي به مدت طولاني (<36 ماه در تمام طول زندگي) از عوامل كاهش  خطر سرطان پستان محسوب مي‌شد ولي اكنون اين نظريه مورد قبول نيست. اما برخي مطالعات همه‌گير شناسي هنوز نشان مي‌دهد كه مدت طولاني شيردهي در زنان قبل از سن يائسگي تا حدي خطر ابتلا به سرطان پستان را كاهش مي‌دهد.

ـ مصرف قرص‌هاي ضد بارداري (OCP): در مورد مصرف قرص‌هاي ضد بارداري خوراكي مطالعات مختلفي شده است. برخي مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف قرص‌هاي ضدبارداري خوراكي افزايش قابل توجهي در سرطان پستان ندارند ولي در زنان كمتر از 35 سال به طور خفيفي خطر سرطان پستان را مي‌افزايند.  

ـ هورمون درماني : جايگزيني هورمون‌هاي برون‌زا پس از يائسگي (HRT) با افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه است. مطالعات اخير نشان داده‌اند كه هورمون درماني با تركيب استروژن و پروژسترون بيش از هورمون درماني با استروژن به تنهايي، خطر سرطان پستان را افزايش مي‌دهد. گزارشات از دانشگاه آكسفورد نيز هورمون درماني جهت يائسگي را از علل افزايش مختصر بروز سرطان پستان دانسته‌اند. مصرف استروژن به عنوان جايگزين هورموني در قبل و بعد يائسگي بخصوص در افراد با سابقة بيماري‌هاي خوش خيم پستان، خطر ابتلا به سرطان پستان را مي‌افزايد.

ـ سقط : نقش سقط در بروز سرطان پستان هنوز به درستي معلوم نيست. اما برخي مطالعات، سابقة وجود سقط را از عوامل خطر براي ابتلا به سرطان پستان مي‌دانند.

6ـ رژيم غذايي و سبك زندگي : رژيم‌هاي غذايي حاوي چربي بخصوص چربي حيوانات پستاندار، از عوامل دخيل در بروز سرطان پستان است. شيوع سرطان پستان در زنان ژاپني عليرغم مصرف زياد چربي پائين است. اين افراد از چربي‌هايي كه در بدن آبزيان است و حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌باشد، مصرف مي‌كنند. البته مطالعات هنوز تفاوت معني‌داري بين نوع چربي‌هاي مصرفي با ميزان افزايش خطر سرطان پستان نيافته‌اند. به نظر مي‌رسد رژيم‌هاي حاوي ميوه و سبزي زياد شانس ابتلا به سرطان پستان را مي‌كاهند.

مصرف الكل از علل افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان است كه اين افزايش وابسته به دوز مصرفي مي‌باشد. اثر جذب الكل كه همراه با افزايش سطوح استروژن است باعث خطر بروز سرطان پستان مي‌باشد كه طبق مطالعات اخير به نظر مي‌رسد مصرف بالاي اسيد فوليك در تخفيف اين خطر موثر است.

 خطر ابتلا به سرطان پستان با وزن نسبي بدن ارتباط مستقيم دارد و احتمال بروز بيماري در افراد چاق، 5/1 تا 2 برابر افراد عادي است. چاقي مي‌تواند باعث افزايش سطوح استروژن خون شود. در بررسي‌هاي اخير اين نتيجه بدست آمده است كه چاقي بعد از يائسگي خطرابتلا به سرطان را بسيار مي‌افزايد.

 ورزش روزانه، به ويژه در سنين پائين، خطر ابتلا به سرطان پستان را در تمام طول زندگي چه قبل و چه بعد از يائسگي كاهش مي‌دهد كه علت آن كاهش سطوح استروژن در گردش خون بدنبال ورزش مي‌باشد.

7ـ نژاد : بر طبق مطالعاتي كه انجام شده است، در زنان كمتر از 40 سال، نژاد سياه و در زنان بيشتر از 45 سال، نژاد سفيد، گروه پرخطر جهت ابتلا به سرطان پستان هستند. كمترين ميزان سرطان پستان در آسيا و بيشترين ميزان در اروپاي شمالي است. شانس سرطان پستان در زنان يهودي خصوصاً در صورت وجود سابقة فاميلي مثبت، 4 برابر ساير افراد است. ميزان بروز سرطان ستان در زنان ايراني حدودا يك پنجم ميزان بروز آن در كشورهاي غربي است. (2/22 در 100 هزار)

8ـ عوامل آسيب شناسي : سابقة شخصي سرطان پستان و سابقة شخصي سرطان مجرايي درجا (DCIS)، عوامل خطر جدي براي ايجاد سرطان پستان جديد مي‌باشند.

در زناني كه سابقة سرطان اولية پستان داشته‌اند، احتمال ابتلاي پستان مقابل 3 تا 4 برابر بيشتر مي‌شود كه در صورت وجود سابقة فاميلي مثبت اين احتمال بيشتر خواهد شد.

در خانم‌هايي كه سابقة كارسينوم رحم يا تخمدان داشته‌اند، احتمال بروز سرطان اولية پستان حدود 3/1 تا 4/1 بار بيشتر مي‌شود.

ضايعات خوش‌خيم پستان، دو نوع تكثيريابنده و غير تكثيريابنده هستند. انواع غيرتكثير يابنده در بروز سرطان پستان دخالتي ندارند ولي انواع تكثير يابنده باعث افزايش خطر نسبي ابتلا به سرطان پستان در حد 5-5/1 درصد مي‌شوند.

9ـ وضعيت اقتصادي و اجتماعي : خطر ابتلا به سرطان پستان، در افراد با وضعيت اقتصادي و اجتماعي بهتر و در افراد تحصيل كرده، بيشتر مي‌باشد. كه اين امر ناشي از وضعيت زندگي متفاوت، مثل رژيم غذايي، سن اولين حاملگي، مصرف هورمون، مصرف الكل و ... مي‌باشد.

10ـ سيگار : در يك بررسي در سال 2000 در كانادا، نشان داده شد كه سيگار كشيدن و يا در معرض دود سيگار قرار گرفتن، باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان مي‌باشد. بخصوص در زنان سنين قبل از يائسگي، سال‌هاي كشيدن سيگار و مقدار آن و تعداد سالهاي ترك سيگار، در بروز سرطان دخيلند.

11ـ پرتوتابي: شيوع سرطان پستان در افراد در معرض بمباران‌هاي اتمي هيروشيما و در خانم‌هايي كه به دليل ماستيت، پس از زايمان، تحت درمان با دوز بالاي اشعه قرار گرفته‌اند و نيز در خانم‌هايي كه براي درمان سل ريه يا لنفوم هوجكين، تحت پرتوتابي تشخيصي يا درماني مكرر قرارگرفته‌اند،بيشتربوده
 خطر ابتلا به سرطان پستان در افرادي كه به دفعات مكرر تحت تاثير اشعه با دوز كم قرار گرفته‌اند، برابر با كساني است كه يك بار تحت تاثير همان ميزان اشعه با دوز زياد قرار گرفته‌اند.

12ـ تماس با ميدان‌هاي الكترومغناطيسي و مواد حشره‌كش ارگانوكلرايد، نيز از عوامل احتمالي دخيل در بروز سرطان پستان گزارش شده است اما هنوز ارتباطي قطعي آنها ثابت نشده است.

ارائه راههاي پيشگيري و غربالگري:

تظاهرات سرطان پستان به صورت توده، درد و با شيوع كمتر بزرگي پستان، ترشح از نوك پستان، تغييرات نوك پستان، عدم تقارن پستان‌ها، تغييرات پوستي پستان و وجود تودة زيربغل مي‌باشند. اين علائم، امروزه به كمك معاينه شخصي پستان توسط خانم‌ها زودتر كشف مي‌شوند. توصيه شده است كه معاينه شخصي پستان از 20 سالگي به صورت ماهانه توسط هر خانم انجام شود. علاوه بر آن از سن 20 سالگي تا 39 سالگي هر 3 سال اين معاينه توسط پزشك نيز انجام شود و از 40 سالگي به بعد به طور سالانه معاينه پستانها توسط پزشك انجام شود به طوريكه رويكرد به سرطان پستان جهت تشخيص آن با يك شرح حال دقيق به ويژه از نظر سنجش عوامل خطرزا و يك معاينه فيزيكي دقيق آغاز مي‌شود كه اين معاينه شامل مشاهده و لمس سرتاسر پستان و غدد لنفاوي درناژ كنندة آن در موقعيت‌هاي مختلف ايستاده و خوابيده مي‌باشد. در صورت مشاهدة هرگونه يافتة غيرطبيعي مثل تودة منفرد مشكوك، ماموگرافي دوطرفه قدم تشخيص بعدي مي‌باشد. غربالگري سرطان پستان توسط ماموگرافي به اين صورت است كه هر زن 35 ساله پس از مشورت با پزشك بايد يك ماموگرافي به عنوان ملاك اوليه داشته باشد و پس از 40 سال ماموگرافي سالانه به طور مرتب لازم است. وجود كلسيفيكاسيون‌هاي ظريف و نقطه‌اي در ماموگرافي به نفع ضايعات سرطاني است. از سونوگرافي در تشخيص ضايعات كيستيك و نيز جهت هدايت سوزن‌هاي نمونه‌برداري استفاده مي‌شود. همه موارد مشكوك ماموگرافي يا توده‌هاي قابل لمس مشكوك، براي تائيد وجود سرطان پستان نيازمند آسيب‌شناسي هستند. نمونه‌برداري از بافت پستان، به روش‌هاي سوزني يا حذف كامل ضايعه انجام مي‌شود.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/30ساعت12:2 بعد از ظهرتوسط امیر |
خبر
رابطه مصرف زياد نان سفيد و سرطان كليه

نتايج تحقيقي در ايتاليا حاكي از آن است كه رژيم غذاي حاوي مقدار زياد غلات بدون سبوس و به خصوص نان سفيد با افزايش خطر ابتلا  به سرطان كليه همراهي دارد.

به گزارش خبرگزاري رويترز  دكتر فرانچسكا براوي و همكارانش كه اين تحقيق را انجام داده‌اند در مقاله‌اي آخرين شماره آنلاين"نشريه بين‌المللي سرطان" (International Journal of Cancer)مي‌نويسند:"تصور مي‌رود رژيم غذايي  و تغذيه نقشي در ابتلا به كارسينوم سلول كليوي(RCC)- شايع‌ترين نوع سرطان كليه- داشته باشند."

براوي از موسسه پژوهش داروشناسي"ماريو نگري" در ميلان و همكارانش در ساير نقاط ايتاليا با استفاده از پرسشنامه‌هاي فراواني مصرف ‌غذاهاي مختلف براي مقايسه رژيم غذايي 767 بيمار مبتلا به RCC در 2 سال پيش از تشخيص سرطان ثبت و با رژيم غذايي گروه شاهد مقايسه كردند.

نتيجه آن بود كه مصرف غلات پاك‌شده و بي‌سبوس به خصوص نان سفيد  با افزايش خطر ابتلا به اين نوع سرطان همراهي داشت، درحاليكه در مورد گوشت مرغ و فراورده‌هاي گوشتي كارخانه‌اي و سبزيجات قضيه برعكس بود.

اين محققان مي‌نويسند: "در حد اطلاع ما تا به حال هيچ بررسي ديگري در مورد نقش غلات در RCC انجام نشده است. "

سردبيران نشريه سرطان در مورد اين يافته‌ها مي‌نويسند: " اين تحقيق ثابت مي‌كند كه خوردن متعادل غلات و مصرف زياد سبزيجات ممكن است تاثيري مثبت بر اين سرطان داشته باشد."

+نوشته شده در دوشنبه 1386/11/29ساعت12:52 بعد از ظهرتوسط امیر |
درمان

سرطان هم قابل درمان مي باشد!!

سرطان از ديرباز يک بيماري شناخته شده است. همچنان در ذهن مردم به عنوان يک بيماري مهلک به شمار مي رود . اين بيماري از سالها قبل چهره خشن خود را به معرض قضاوت و ديد عموم گذاشته و باورها در مورد غير قابل درمان بودن آن قوت گرفته است. ابتلاء به بيماري سرطان و تاييد آن بعد از نمونه برداري و گزارش آسيب شناسي بحران بزرگي را براي بيمار و خانواده او بهمراه دارد. اين مشکل بزرگ آرامش خانواده ها را متزلزل مي سازد و نگراني هايي را براي آن ها به وجود مي آورد. اما براستي سرطان، بيماري مهلک و خطرناکي است ؟ و آيا رفتاري اين گونه خشن و غير قابل درمان دارد؟

پاسخ به اين سوال پاسخي اميدوارکننده است و اينکه سرطان هم قابل درمان مي باشداما نياز به توضيح دارد.عنوان سرطان به مجموعه اي از انواع سرطان ها را گفته مي شود، در حاليکه همه آنها از نظر نوع رفتار با ديگري متفاوت است. همچون سرطان پوست که مي تواند  فقط با جراحي و يا راديوتراپي تحت درمان قطعي قرار گيرد. بعضي از سرطانها بعد از تشخيص به کمک شيمي درماني کاملاً بهبود پيدا مي کنند و بعضي از انواع ديگر سرطان با درمانهاي کمک کننده شرايط را براي بيمار قابل تحمل مي سازد. خوشبختانه امروزه بيش ازگذشته به درمان سرطان اميد مي رود و طول عمر مناسبي را براي بيماران به ارمغان آورده است .بيش از 50% سرطان هاي بزرگ سالان و60% سرطان هاي اطفال قابل درمان مي باشد. مراجعه در مراحل اوليه بيماري شانس درمان و بهبودي قطعي را افزايش مي دهد و در مراحل پيشرفته مشکلاتي را در مسير درمان به همراه خواهد داشت.

+نوشته شده در جمعه 1386/11/26ساعت1:45 بعد از ظهرتوسط امیر |
خبر
مصرف سوسيس و كالباس بيش از يك بار در ماه، سرطان‌زاست
«سوسيس و كالباس و غذاهاي آماده نبايد بيش از يك نوبت در ماه مصرف شود، زيرا مصرف بيش از حد اين مواد به علت نوع پخت و چربي‌هاي موجود آن سرطان‌زاست.»

اين هشدار مدير كل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در گفتگو با فارس است.

دكتر مرتضي صفوي با تاكيد بر اين كه مصرف اندك سوسيس و كالباس مثلاً ماهي يك‌بار مضر نيست، اما اگر خوردن اين غذاها عادت شود و به علت آساني تهيه و ارزان بودن، بيش از حد مجاز مصرف شود عوارض زيادي را به دنبال دارد كه سرطان‌زا بودن يكي از آن‌هاست.

وي مي‌گويد: معمولاً در تهيه سوسيس و كالباس به جاي گوشت خوب از چربي‌هاي مختلف گوشت استفاده مي‌شود، ضمن اين‌كه در طبخ آن نيز از روغن‌هاي معمولي جامد با ترانس بالا استفاده مي‌شود كه بسيار مضر هستند.

اين هشدار در حالي است كه در حال حاضر سرانه مصرف سوسيس و كالباس در اروپا ۶۴ و در ايران ۴ كيلوگرم در سال است، اما به دليل جوان بودن جمعيت كشور و افزايش اشتغال زنان و همچنين سرعت و سهولت در تهيه اين فرآورده‌ها، مصرف آنها در سفره ايرانيان رو به افزايش است.

دكتر صفوي، مدير دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در اين باره به همشهري مي‌گويد: «براساس آخرين آمار بررسي تغذيه كشور كه با هدف ريشه‌كني سوءتغذيه ايرانيان انجام شده است، ۶۳درصد جمعيت مورد مطالعه در تهران چاق‌اند و اضافه وزن دارند، ۲۴ درصد فشار خون، ۵۴ درصد اختلالات چربي خون و ۱۱ درصد نيز ديابت دارند كه مهم‌ترين علل بروز آنها گرايش به مصرف زياد غذاهاي فست فود، عدم تحرك و جايگزين شدن سوسيس و كالباس به جاي نان و پنير است.

در اين كارخانه‌ها براي اين كه وضع ظاهري كالباس را مناسب كنند از نيترات استفاده مي‌كنند تا آنها به رنگ‌هاي صورتي و قرمز درآيند و معمولاً فرآورده‌هايي كه نيترات كمتري دارند مرغوب‌ترند چون نيتريت و نيترات بعد از مصرف تبديل به نيتروژآمين شده و سلامتي مصرف كنندگان را تهديد مي‌كند.»

به گفته كارشناسان، سوسيس و كالباس جزو آن دسته از فرآورده‌هاي پروتئيني دست دوم هستند كه ديرهضم مي‌شوند و جذب پروتئين از آنها كمتر است. همچنين به دليل نمك سود شدن انواع كالباس و سوسيس مثل كالباس و سوسيس‌هاي دودي، تند و ادويه‌دار جذب كلسيم و پروتئين كاهش مي‌يابد و در نهايت باعث پوكي استخوان مي‌شوند. همچنين مواد افزودني به اين فرآورده‌ها باعث ايجاد اختلالاتي در جنين مي‌شود.

دباغ مقدم، رئيس كميته بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان در اين باره مي‌گويد: «استفاده از برخي اعضاي دام همچون ريه، طحال، مثانه، نخاع، بافت‌هاي غده‌اي، سنگدان، رگ و پي، پوست، گوشت كله و چربي‌هاي احشايي در توليد فرآورده‌هاي گوشتي، سوسيس و كالباس ممنوع بوده و با كارخانه‌هاي مصرف كننده اين اعضاي دام توسط مراجع قانوني برخورد مي‌شود.»

رئيس كميته بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان همچنين مي‌گويد: «ميزان گوشت موجود در سوسيس و كالباس بايد حداقل 50 درصد، چربي آن حداكثر 20 درصد و ميزان مواد نشاسته‌اي موجود در آن كمتر از ۸ درصد باشد. در ايران بيش از 50 نوع سوسيس و كالباس توليد مي‌شود كه اختلاف آنها نيز بيشتر به خاطر درصد گوشت، نوع گوشت، ادويه، ميزان و نوع چربي و آب افزوده شده است.»

دباغ مقدم در خصوص مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس نيز اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس سالم و حاوي مواد مغذي شامل مواد پروتئيني همچون گوشت، سويا، شيرخشك، پنير، تخم مرغ، انواع چربي‌هاي خوراكي حيواني و گياهي، آرد گندم، نشاسته‌هاي خوراكي، انواع ادويه و سبزي‌هاي خوراكي همچون فلفل دلمه‌اي، هويج، قارچ، آب به شكل يخ و مواد افزودني مجاز است و مصرف سوسيس و كالباس در حد متعادل و در صورت تهيه از كارخانه‌هاي معتبر، آسيبي به سلامت مصرف كنندگان نمي‌رساند.»

+نوشته شده در جمعه 1386/11/26ساعت1:39 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان حنجره

حنجره ارگان توليد صدا در انسان است، علاوه بر آن حنجره در تنفس و بلع نيز نقش دارد. سرطان حنجره از شايعترين سرطانهاي سر وگردن مي باشد و سالانه تعداد زيادي از افراد در سراسر دنيا به اين بيماري مبتلا مي گردند. تشخيص هر چه سريعتر اين بيماري در مراحل اوليه باعث مو فقيت بيشتر درمان و كاهش عوارض آن ميگردد.

آيا مي دانيدچه افرادي بيشتر درريسك ابتلا به اين بيماري مي باشند؟

افراد با سن بالاتر از 55 سال

مردان 4 برابر زنان در ريسك ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

مصرف سيگار از اصلي ترين علل اين بيماري است به طوري كه اغلب مبتلايان سابقه مصرف دخانيات دارند.

سيگار علاوه بر ايجاد سرطان حنجره مي تواند مسبب سرطانهاي ريه ، دهان ، لوزالمعده ، مثانه ومري نيز باشد. ريسك ايجاد اين سرطانها با ترك مصرف دخانيات به طور چشمگيري كاهش مي يابد.

مصرف الكل با افزايش احتمال ابتلا به سرطان حنجره همراه است بخصوص اگر با مصرف سيگار نيز توام باشد.

سابقه ابتلا به ديگر سرطان هاي سرو گردن

كارگراني كه با غبار اسيد سولفوريك ، نيكل و آزبست تماس دارند نيز در ريسك بيشتري قرار دارند.

بيماران مبتلا به ريفلاكس معدي-مروي

علائم هشداردهنده كه بايد به پزشك مراجعه نماييم كدامست؟

خشونت صدا يا هر گونه تغيير در صدا

وجود توده در گردن

گلودرد يا احساس انسداد در گلو

سرفه اي كه بهبود نمي يابد

تنفس بدبو

درد گوش

كاهش وزن

در صورت بروز هريك از علائم ذكر شده حتما به پزشك مراجعه نماييد.

اقدامات تشخيصي كه جهت تشخيص و بررسي وسعت اين بيماري بكار مي رودبه قرار زير است:

معاينه باليني تيروييد، گردن وغدد لنفاوي آن توسط پزشك

لارنگوسكوپي غير مستقيم كه به وسيله ابزاري مجهز به آينه براي بررسي حنجره استفاده مي گردد .اغلب براي راحتي بيمار اسپري بيحسي موضعي بكار برده مي شود.

لارنگوسكوپي مستقيم

CT SCAN: يك نوع روش تصوير برداري با استفاده از اشعه ايكس مي باشد كه پزشك از طريق آن به بررسي حنجره ، ارگانهاي مجاور مي پردازد.

پزشك متخصص گوش و حلق وبيني در صورتي كه ناحيه مشكوكي را مشاهده نماييد اقدام به نمونه برداري از آن ناحيه مي كند. تشخيص قطعي بيماري توسط متخصص آسيب شناسي تاييد ميگردد.

درمان سرطان حنجره :

درمان سرطان حنجره ممكن است توسط روشهاي زير يا تركيبي از اين روشها صورت گيرد:

جراحي: شامل برداشت كامل يا نيمه كامل حنجره است.

پرتو درماني (Radiation Therapy): استفاده از اشعه ايكس يا گاما با انرژي بالا براي نابود ساختن سلولهاي سرطاني

شيمي درماني : كه اغلب در تركيب با پرتودرماني استفاده مي شود.

امروزه متخصصين سرطان در مواردي از سرطانهاي حنجره ميتوانند با استفاده از تركيب پرتودرماني و شيمي درماني ، حنجره بيمار را حفظ و با عث كاهش عوارض ناشي از برداشت حنجره و بهبود كيفيت زندگي اين بيماران گردند.
+نوشته شده در شنبه 1386/11/20ساعت11:58 قبل از ظهرتوسط امیر |
سيگار
نقش سيگار در ايجاد سرطان ريه

 

 

+نوشته شده در چهارشنبه 1386/11/17ساعت12:37 بعد از ظهرتوسط امیر |
خبر
پیاز و سیر باعث کاهش خطر سرطان می‌شود
 
موادغذائی - همشهری آنلاین:
یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که غذاهایشان را با مقداری فراوانی پیاز و سیر معطر می‌کنند،ممکن است کمتر به انواع مختلف سرطان مبتلا شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران در تحلیلی از هشت تحقیق در ایتالیا و سوئیس دریافتند که بزرگسالان مسنی که بیشترین مصرف سیر و پیاز را دارند در معرض کمترین خطر ابتلا به شماری از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان و روده بزرگ و گلو  هستند.

این یافته‌ها که در شماره اخیر American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده‌اند، با برخی از پژوهش‌های گذشته از جمله در چین در این مورد همخوانی دارند.


دکتر شارلوت گالئون سرپرست این تحقیق می‌گوید عادات غذایی در چین به خصوص از لحاظ مصرف سیر - که خوردن مقادیر زیاد آن در این کشور مرسوم است- با کشورهای غربی متفاوت است.

به گفته گالئون پژوهشگر موسسه پژوهشی داروشناسی ماریو نگری در ایتالیا یافته‌های بدست آمده حاکی از آن است که منافع ضدسرطان سیر و پیاز در مورد جمعیت‌های کشورهای غربی هم مصداق دارد.

البته به گفته گالئون هنوز روشن نیست سیر و پیاز اثر مستقیمی بر خطر سرطان داشته باشند. برای مثال ممکن است دوستداران سیر و پیاز در عین حال  رژیم غذایی کلی داشته باشند که محافظت‌کننده در برابر سرطان باشد.

آنها همچنین یادآور می‌شوند که بررسی‌ها بر روی حیوانات و تجربیات آزمایشگاهی با سلول‌های سرطانی ترکیبات معینی را در سیر و پیاز یافته‌است که باعث محافظت در برابر سرطان می‌شوند.

یافته‌های اخیر بر مبنای نتایج هشت بررسی انجام‌شده در سوئیس و ایتالیا است. هر تحقیق  گروهی از افراد مسن سالم را با بیمارانی که به یک شکل خاص سرطان مبتلا بودند، مورد مقایسه قرار می‌داد و از شرکت‌کنندگان می‌خواست اطلاعات مشروحی درباره رژیم غذایی، فعالبت جسمی و سایر عادات سبک زندگی ارائه دهد.

 هنگامی که نوبت به سرطان روده بزرگ رسید، گالئون و گروهش دریافتند که مردان و زنانی که در هفته هفت وعده یا بیشتر پیاز می‌خورند در مقابل افرادی که پیاز نمی‌خوردند، 50 درصد کمتر در معرض این نوع سرطان قرار می‌گیرند. به نحو مشابهی دوستداران سیر نسبت به افرادی که رژیم غذایی بدون سیر دارند، 25 درصد کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند.

سیر و پیاز همچنین با خطر کمتر سرطان دهان،گلو، کلیه و تخمدان همراهی دارد.
توصیه دکتر گالئون این است که با توجه به فعالیت زیستی برخی از ترکیبات پیاز و سیر اضافه‌کردن این گیاهان به رژیم‌غذایی به عنوان چاشنی و نیز مخلوط کردن آنها با مقدار زیاد سایر سبزیجات مفید است.

گالئون و همکارانش یادآور می‌شوند که برخی از پژوهش‌های دیگر  نشان‌دهنده اثرات ضدسرطان "هم‌افزاینده" سیر و گوجه‌فرنگی است.

آنها به طور کلی برای حفظ سلامتی کلی مصرف روزانه سبزی‌ها و میوه‌های تازه را توصیه می‌کنند.

+نوشته شده در چهارشنبه 1386/11/17ساعت12:18 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان روده بزرگ

روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ،روده کوچک را احاطه می کند. وقتی ما غذا می خوریم، مواد مغذی و مفید قبل از رسیدن به روده بزرگ جذب شده و مابقی به عنوان مواد زائد وارد روده بزرگ شده و در آنجا تخمیر و سرانجام دفع می شوند. هر چه این مواد بیشتر در روده بزرگ بمانند، آب بیشتری از دست داده و دفع آنها سخت تر می شود.

سرطان روده بزرگ، سومین سرطان شایع در دنیا بوده و دومین سرطان کشنده پس از سرطان ریه محسوب می شود. مرگ ناشی از این سرطان،درمجموع، 11 درصدکل مرگ و میرهاي ناشی از سرطان رابه خوداختصاص مي دهد. اما خوشبختانه اگر این سرطان زود تشخيص داده شود، یکی از قابل درمان ترین سرطان ها است. سرطان روده معمولا با ایجاد برآمدگی هایی به نام پولیپ در دیواره روده به وجود می آید. پولیپ ها خیلی شایع هستند، ولی بیشتر آنها به سرطان تبدیل نمی شوند ، حتی اگر پولیپ های مشکوک زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

فاکتورهای موثر در ابتلا به سرطان روده بزرگ

سن : معمولا افراد بالای50  سال به این بیماری مبتلا می شوند. البته این بیماری می تواند جوان ترها را نیز مبتلا سازد.

سیگار: سیگار کشیدن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

مشروبات الکلی: افرادی که مرتب از مشروبات الکلی استفاده می کنند، درخطربالايي از ابتلا به این بیماری قراردارند.

نوع غذا : رژیم غذایی پر چرب، پرگوشت(گوشت قرمز) و کم فیبر در ابتلا به اين بیماری موثر است.

عوامل وراثتی: سابقه فامیلی از عوامل موثر بروز این بیماری است.

نشانه های بیماری

اسهال، یبوست یا هر تغییری که در عادت دفع روزمره به وجود آمده و بعد از چند هفته به حالت اولیه برنگردد.

وجود خون در مدفوع یا مدفوع خیلی تیره رنگ.

کم خونی غیر قابل توجیه .

درد شکمی .                                                            

انسداد روده ای .

کاهش وزن بدون دلیل موجه .

خستگی مداوم .

نکته مهم این است که بیشتر سرطان های روده، نشانه ای ندارند و معمولاوجود خون در مدفوع اولین علامت است که اغلب با چشم غیر مسلح قابل رویت نبوده و با آزمایش های میکروسکوپی تشخیص داده می شود.

این نشانه به خصوص در افراد بالای50  سال باید جدی گرفته شود. گاهی مصرف بعضی داروها نیز می تواند چنین نشانه هایی تولید نماید، یا حتی مصرف بعضی از غذاها مانند گوجه فرنگی، فلفل قرمز، چغندر،... در مدفوع رنگ قرمز ایجاد می کند ، که نباید با خونریزی اشتباه گرفته شود.

عوامل موثر در جلوگیری از ابتلا به این بیماری

از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده ، رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی است. شما می توانید روزانه با چند دقیقه بالا و پایین پریدن ، از پله ها بالا و پایین رفتن یا هفته ای 3 بار پیاده روی به سلامتی روده های خود کمک کنید .

نکته بسیارمهم دیگر، خوردن میوه و سبزی است.  برای سلامتی روده ها لازم نیست که حتما سبزی و میوه خام مصرف نمایید، بلکه آنها می توانند به شکل پخته، خشک شده و یا فریز شده باشند. البته عمل پختن باید در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود. سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج، کلم و کاهو نیز بسیار مفید هستند.اگر سرطان روده در مراحل اولیه، تشخیص داده شود تا 90 درصد قابل درمان است.

غربالگری و تشخیص

استفاده از روش های غربالگری معمول در بیمارانی که هرگونه فاکتور خطری داشته باشند یا اینکه علائم مذکور را داشته باشند توصیه می‌شود. از جمله روش های تشخیصی که برای غربالگری این سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. می توان به آزمایش های زیر اشاره نمود.

·         معاینه راست روده: در این معاینه پزشک راست روده را معاینه می کند تا وجود هرگونه مورد را بررسی کرده و در صورت وجود مواد در داخل راست روده آنها را از نظر آغشته بودن با خون مورد بررسی قراردهد.

·         پروکتوسکوپی : در این روش از طریق دستگاههای خاصی بصورت مستقیم داخل راست روده و قسمت‌های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد. از طریق این روش نیمی از سرطانها قابل تشخیص هستند. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند اما دردی را احساس نخواهد کرد.

·         کولونوسکوپی:به کمک این روش با ابزارهای خاصی، مشاهده کلی روده بزرگ و راست روده ممکن می‌شود. در این حالت نیز فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

·         در صورت وجود هرگونه توده در طول این قسمت‌ها نیاز است که بيمارتحت نمونه برداري ازتوده مذکورقرارگيرد تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلولهای سرطانی مورد بررسی قرار گیرد. این عمل را بیوپسی می نامند.

 

 

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:51 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان معده

تا حدود 20 سال قبل، سرطان معده سر دسته علل علل مرگ و مير ناشي از سرطان در جهان محسوب

مي شده است علي رغم کاهش کلي در ميزان بروز اين سرطان  در جهان طي چند سال گذشته در کشور ما متاسفانه به عنوان شايعترين سرطان محسوب مي شود. بطور مثال طبق گزارش کشوري ثبت موارد بدخيم که در سال 1383 منتشر شده است 14 درصد کل سرطانها در مردان سرطان معده بوده است.

استان خراسان به همراه استانهاي اردبيل ، مازندران ، کردستان ، کهکلويه و بويراحمد و آذربايجان غربي به عنوان مناطق شايع تر کشور براي اين سرطان محسوب مي شوند. در سال 1384 در استان خراسان رضوي 686 مورد جديد سرطان معده ثبت شده است که از اين تعداد 422 مورد مربوط به مردان و 264 مورد مربوط به زنان بوده و به عنوان شايعترين سرطان در خراسان ثبت شده است، گرچه بايد توجه داشت که ميزان واقعي آن قطعاً بيش از موارد ثبت شده مي باشد.

سن شايع اين بدخيمي دهه ششم عمر است اما وقوع آن در سنين پايين تر نيز ناشايع محسوب نمي شود.

اين بيماري اگر زود تشخيص داده شود بطور کامل قابل علاج است و بر عکس در زماني که ديرتشخيص داده شود ممکن است از معده فراتر رفته و به نقاط ديگر بدن دست اندازي کند.

بنابراين ، توجه به علائم باليني اين بيماري مي تواند به کشف زودتر بيماري کمک کند.علائم و نشانه هاي اين بيماري شامل : کاهش وزن غير قابل توجيه ، بي اشتهايي ، علايم مبهم سوء هاضمه مثل احساس پري سر دل ، احساس سيري زودرس، تهوع ، استفراغ مي باشد. استفراغ خوني يا وجود خون در مدفوع که بصورت مدفوع سياهرنگ خون را نشان مي دهد،علائم کم خوني مانند سرگيجه ، کم حوصلگي ، کم رمقي مي تواند به علت از دست دادن خون به دنبال وجود اين بدخيمي باشد. بايستي توجه داشت که داشتن يک يا چند تا از اين علائم ممکن است در بيماريهاي ديگر معده نيز وجود داشته باشد وبا مراجعه به پزشک راهنمايي لازم اقدامات تشخيصي و درماني ضروري اتمام خواهد شد.درمان اصلي سرطان معده در مراحل اوليه جراحي است و راديو تراپي و شيمي درماني در صورت نياز بصورت تکميلي انجام مي شود.دردرمان مراحل پيشرفته بيماري نيز از اقدامات جراحي،راديوتراپي و شيمي درماني در درمان استفاده مي شود اما  معمولاً با نتايج خوب همراه نمي باشد.

رعايت موارد زير خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش مي دهد:

پرهيز از مصرف زياد شوري جات و ترشي جات ،غذاهاي دودي شده و نمک سود شده و غذاهاي پر چرب و پر پروتئين ،قطع سيگار و مواد مخدر و مشروبات الکلي.برعکس، با استفاده از لبنيات ، سبزيجات سالم ، ميوه ها و حبوبات که حاوي ويتامين هاي A  و. C مي باشند،استفاده از آب شرب بهداشتي ، در پيشگيري از اين بدخيمي و بسياري از بدخيمي ها بخصوص بدخيمي هاي دستگاه گوارش موثرند.

از مسائل مهم ديگر که بايستي به آن توجه داشت نگهداري مواد غذايي در يخچال و دقت در پخت  مواد غذايي است که تاکيد مي شود بيشتر بصورت آب پز و حتي المقدور کمتر بصورت سرخ کردني و کبابي باشد. استفاده از غذاهاي آماده و کنسروي که براي ماندگاري آنها از موادي مانند بنزن و نيترات استفاده مي شود و نيز استفاده از غذاهاي مانده، ثابت شده است که خطر بروز سرطانهاي دستگاه گوارش را افزايش مي دهد. بيماراني که سابقه فاميلي معده دارند نيز بايستي توجه داشته باشند که در خطر بالاتري نسبت به جمعيت عادي براي ابتلاء به آن دارند.

درنهايت با چند تغيير در شيوه و سبک زندگي مي توان خطر ابتلا به اين بدخيمي را کاست و هرگز يادمان نرود که پيشگيري بهتر از درمان است.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:47 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان لنفوم

سیستم لنفاوی یک شبکه بهم پیوسته از عروق، غدد و اندامهای اختصاصی است که نقش های متعددی من جمله عملکرد دفاعی  دارد و لنفوم بیماری بدخیم این سیستم می باشد. در این بیماری، سلولهای سیستم لنفاوی دچار اختلال در رشد شده، به سرعت و خارج از کنترل و نظم طبیعی سلولهای بدن تکثیر می شوند. به همین دلیل، مکانهای تجمع این سلولها دچار رشد بی رویه می گردد. به دلیل اینکه سلولهای سیستم لنفاوی در تمام نقاط بدن پراکنده هستند، این بدخیمی ممکن است کبد، طحال، مغز استخوان یا هر جای دیگر بدن را مبتلا نماید.

لنفومها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: لنفوم هوچکین ( Hodgkin's Lymphoma) و لنفوم غیرهوچکین(Non-Hodgkin's Lymphoma) . تفاوت این دو بیماری در نوع و سرمنشاء سلول بدخیم است. علاوه براین، سیر این دو بیماری و پاسخ آنها به درمان نیز تفاوت قابل توجهی نشان می دهد.

سیستم لنفاوی

این سیستم قسمتی از سازمان دفاعی بدن است که برای مبارزه بر علیه بیماریها تکامل یافته است. طحال، غدد لنفاوی، عروق لنفاوی، غده تیموس و مغز استخوان اجزای این سیستم اند. غدد لنفاوی اندامکهای کوچکی هستند که در مسیر عروق لنفاوی قرار گرفته، مسئول تصفیه جریان لنف می باشند. در این غدد، ویروسها، باکتریها و سایر مواد خارجی به دام افتاده، از ورود آنها به محیط درونی بدن جلوگیری می شود.

سلولهای سیستم لنفاوی مسئول شناخت و تخریب ذرات بیماریزا هستند. این سلولها، لنفوسیت نامیده می شوند. لنفوسیتها در غده های لنفاوی، طحال و مغز استخوان تولید می شوند و سپس در تمام بدن جریان می یابند. لنفوسیتها شامل چند نوع اند که دو نوع اصلی آن، نوع B و نوع T نامیده می شوند. لنفوم حاصل بدخیم شدن این سلولها است.

لنفوم هوچکین

این بیمار اولین بار در سال 1832 توسط توماس هوچکین که یک پزشک انگلیسی بود شرح داده شد. دکتر هوچکین همچنین برای اولین بار تفاوت بین علائم و سیر بالینی لنفوم هوچکین و غیر هوچکین را به روشنی نشان داد. لنفوم هوچکین در سالهای قبل از 1970 سبب مرگ تقریباً تمام مبتلایان می شد. با تکامل روشهای درمانی، در حال حاضر این بیماری یکی از قابل درمان ترین بدخیمی هاست و قسمت عمده ای از بیماران مبتلا قابل علاج کامل هستند.

علت این بیماری مشخص نیست. ممکن است عواملی از محیط، خصوصیات ژنتیک فرد و همچنین عوامل عفونی در ایجاد بیماری دارای نقش باشند. سیر بیماری لنفوم از یک غده لنفاوی که بصورت پایدار بزرگ شده است شروع می شود. رشد این غده به آهستگی ادامه می یابد و به تدریج غدد اطراف خود را نیز درگیر می نماید. در موارد پیشرفته، با ورود سلولهای بدخیم به جریان خون، طحال، کبد و مغز استخوان نیز ممکن است درگیر شوند.

لنفوم هوچکین ممکن است در هر سنی بروز نماید. اما اکثر موارد در سالهای اول بلوغ (15 تا 40 سالگی) یا در میانسالگی (پس از سن 55 سال) دیده می شود. علائم اولیه این بیماری ممکن است مشابه انفلوآنزا باشد: تب، تعریق شبانه، لرز، احساس خستگی و ضعف، بی اشتهایی، کاهش وزن و بزرگ شدن غدد لنفاوی. با پیشرفت بیماری، علائم بارزتر شده، تشکیل غدد جدید و بزرگ شدن آنها سبب تاثیر بر اندامهای مختلف بدن می شود. باید دانست که در 75% بیماران، علامت بیماری تنها بزرگ شدن غده لنفاوی بدون هیچ علامت دیگر است. از این رو، باید غدد لنفاوی بزرگ بدون درد، حساسیت و قرمزی که مدتی پایدار مانده باشد را جدی تلقی کرده، برای درمان آن به پزشک مراجعه نمود.

تشخیص این بیماری با برداشت قطعه ای از غده غیر طبیعی و بررسی ساختمان سلولهای تشکیل دهنده آن با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود.  درمان این بیماری با شیمی درمانی ترکیبی از چند دارو، اشعه درمانی یا ترکیب آنها انجام شده، تقریبا در 90% موارد سبب شفای کامل بیمار می شود.

لنفوم غیرهوچکین

این بیماری مجموعه ای از حدود 35 بیماری مختلف را تشکیل می دهد که همگی حاصل بدخیم شدن لنفوسیتهای طبیعی هستند. لنفومهای غیرهوچکین بر اساس اینکه از لنفوسیتهای B یا T منشاء گرفته باشند، به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند. در این گروهها، از بیماریهای به شدت تهاجمی و به سرعت کشنده تا بیماریهای دارای سیر کند چندین ساله دیده می شود. سیر طبیعی لنفوم غیر هوچکین از لنفوم هوچکین کمتر قابل پیش بینی است و این بیماری می تواند با سهولت بیشتری به نواحی خارج از غدد لنفی تهاجم یابد.

علائم اولیه لنفومهای غیر هوچکین مشابه لنفوم هوچکین با بزرگی غدد لنفاوی در نقاط مختلف بدن یا درگیری بعضی از اندامهای غیر از سیستم لنفاوی (درگیری مغز، پستان، بیضه،...) است. با پیشرفت بیماری، ارگانهای متفاوتی ممکن است درگیری پیدا کنند. تشخیص این بیماری نیز با بررسی میکروسکوپی قطعات بافت غیر طبیعی صورت می گیرد. درمان این طیف بیماریها نیز با ترکیبی از شیمی درمانی، اشعه درمانی یا هر دوی آنها صورت می گیرد. باید دانست که عاقبت لنفومهای غیر هوچکین به خوبی لنفوم هوچکین نیست اگرچه که هریک از انواع این بیماری دارای پاسخ به درمان و سیر متفاوتی از سایرین است.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

لنفوم، یکی از بیماریهای بدخیم انسانی است که در صورت تشخیص به موقع و درمان صحیح، قابل کنترل است. لنفوم یک بیماری واحد نیست و شامل چندین بیماری متفاوت است. در این گروه از  بدخیمی ها، از بیماریهای بسیار خطرناک تا بیماریهای به سادگی درمان شونده وجود دارند. از این رو، هوشیاری افراد در تشخیص غدد لنفاوی بزرگ شده که در حال رشد هستند یا دارای علائم هشدار دهنده می باشند و همچنین تشخیص بموقع و صحیح مسئولان سلامت، در درمان و برخورداری بیمار از طول عمر کافی دارای نقش مهمی هستند.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:44 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان ریه

ريه (شش) يا جگر سفيد اندامی است مخروطی شکل مجتمع از بافت اسفنجی که به صورت يک جفت در قفسه سينه قرار دارد. ريه راست متشکل از۳ تکه و ريه چپ از ۲ تکه تشکيل شده است. هر ريه متصل به شاخه ای به نام نايچه است.
سرطان ريه نوعی بيماری است که در آن رشد بافت بدخيم در يک يا هر دو ريه ايجاد می شود.
سرطان ريه شايعترين سرطان در هر دو جنس در سراسر جهان است و بيش از
۸۰% بيماران مبتلا به اين سرطان در فاصله ۵
سال از زمان تشخيص بيماری جان خود را از دست می دهند.
با توجه به سلولی که دچار تراريختی و سرطان شده است اشکال مختلفی از سرطان ريه وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع ترين اشکال سرطان ريه عبارتند از:

۱- سرطان ريه با ياخته های کوچک (Small cell lung cancer)- ياخته های سرطانی نوع کوچک در زير ميکروسکوپ به شکل جوی دو سر ديده می شود و به آن سرطان جو شکل (Oat-shaped) نيز گفته می شود. روند رشد اين نوع سرطان ريه سريع است و در مدت زمان کوتاهی در اندامهای ديگر پراکنده می شود. حدود ۲۰%
سرطانهای ريه از اين نوع است.

۲- سرطان ريه با ياخته های غير کوچک (Non-small cell lung cancer
)- اين نوع سرطان ريه با توجه به نوع سلول موجود در بافت ريه که دچار تراريختی و سرطان شده است تعريف می شود. اشکال مختلفی از اين نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند و عبارتند از :

i) سرطان بافت بشره ای (Squamous cell carcinoma)- اين سرطان از شا يع ترين انواع سرطان ريه است و شروع آن معمولاً از نايچه ها است و در مقايسه با ديگر اشکال سرطان ريه رشد آهسته تری دارد و مدت ها طول می کشد تا به اندامهای ديگر سرايت کند.

ii) سرطان غدد مترشحه مخاط و مجاری لنفاوی ( Adenocarcinoma) – اين نوع سرطان ريه معمولاً در زير بافت پوششی نايچه ها يا در مجاری لنفاوی کناره خارجی ريه رشد می کند.

iii) سرطان ريه با ياخته های بزرگ ( Large cell carcinoma)- اين نوع سرطان اغلب در شاخه های کوچکتر نايچه ها تظاهر می کند.

از هر
۵ مورد سرطان ريه يکی از آنها از نوع ياخته های کوچک و بقيه از نوع غير کوچک است.
نوع نادری از اشکال سرطان ريه نيز به نام مزو تليوما (
mesothelioma
) وجود دارد. اين نوع سرطان ريه موجب تراريختی بافت پوششی ريه می شود و در افرادی تظاهر می کند که در تماس با آزبست ( پنبه نسوز) بوده اند.

علائم هشدار دهنده سرطان ريه

• افزايش و يا شدت سرفه در فرد سيگاری
• سرفه همراه با خلط خونی
• تنگی نفس دراثر فعاليت
• خس خس سينه به صورت حاد
• درد مبهم و يا مشخص در قفسه سينه
• خشن شدن صدا يا تغيير آن به شکلی که بهبود پيدا نکند
• عفونت های مکرر ريه و مجاری تنفسی
• کاهش وزن
• بی اشتهائی
• تورم در ناحيه گردن و صورت
• ضعف و خستگی مفرط

علاوه بر نشانه های فوق ممکن است عوارضی در بيمار ظاهر شود که ارتباطی با سرطان ريه نداشته باشد و به سرايت سرطان به اندامهای ديگر بدن مربوط باشد. در چنين مواردی بيمار از سردرد، احساس ضعف عمومی، سهولت شکستگی و آسيب پذيری استخوانها، انواع خونريزی و لخته شدن غير عادی خون شکايت می کند.

سرطان ريه درمراحل ابتدايی هيچ نشانه ای ندارد و بيماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بيماری در مراحل پيشرفته قرار دارد و در نتيجه آمار مرگ اين نوع سرطان رقم بالايی دارد.

سبب شناسی: سرطان زايی ريه

عامل مستعد و پيشتاز در تظاهر سرطان ريه مانند هر سرطان ديگری به هم خوردن نظم تقسيم سلولی است. تحقيقات آماری و بالينی روند بدخيمی بيماری سرطان ريه را به اين عوامل ارتباط می دهند:

اعتياد به دخانيات - خطر ابتلا به سرطان ريه با افزايش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو رابطهً مستقيم دارد و هرچه سن شروع استعمال دخانيات پائين تر باشد عامل مستعد کننده و پيشتاز در ابتلای به سرطان ريه افزايش پيدا می کند.

آلاينده های موجود در هوای محيط زيست و محل کار- موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازی بی رنگ و بی بو که از تجزيه طبيعی اورانيم در آب ، خاک و مصالح ساختمانی قديمی توليد می شود)، اورانيوم و نيکل عامل مستعد کننده و پيشتاز در ابتلاء به سرطان ريه هستند.

استنشاق دود سيگار در محيط برای افراد غير سيگاری

عوامل ژنتيکی- وجود سابقه سرطان ريه بين اعضای نزديک خانواده احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش می ‌دهد.

عوامل ايمنولوژيک(ايمنی) - نارسايی مکانيسم ايمنی طبيعی بدن عاملی مستعد کننده در ايجاد سرطان ريه شناخته شده است.

سن- افراد بالای
۶۰ سال بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند و بايد بيشتر مراقب علائم هشدار دهنده اين بيماری باشند.

الگوهای غربالگری سرطان ريه

با توجه به وضيعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخيص سرطان ريه ممکن است شامل:

۱- عکسبرداری از ريه ها با تابش اشعه X


۲- آزمايش خلط

۳- سی تی اسکن (Computerised tomography scan
)- در اين روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ايکس، تصويری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از اين طريق محل و اندازه دقيق ضايعه و پراکندگی تومور ريه به بخش های ديگر قفسه سينه يا اندام های دورتر مانند کبد مشخص می شود.

۴- سی تی اسکن دورانی يا اسپايرال (Spiral CT scan) -– در اين روش يک دستگاه کامپيوتری سی تی اسکن با حرکات دورانی به دور بدن بيمار در هر دور بيش از صد تصوير از بدن بيمار می گيرد. در سی تی اسکن دورانی ضايعات کوچکی که از طريق سی تی اسکن معمولی قابل روئت نيست، مشاهده می شود.

۵- پرتونگاری با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسی (MRI Scan) – اين آزمايش مشابه سی تی اسکن است با اين تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطيس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در اين آزمايش بيمار به مدت ۳۰ دقيقه به طور ساکن درون اتاقک اين دستگاه می ماند و تصاوير مقطعی از بدن او تهيه می شود.

۶- نمونه برداری يا بيوپسی (biopsy)- بررسی ميکروسکوپی از نمونه بافت تومور. اين آزمايش بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش برای تشخيص سرطان ريه و نوع آن به حساب می آيد. روشهای متفاوت بيوپسی ريه عبارتند از:


نمونه‌ برداری با سوزن (
needle aspiration): در اين روش با تابش پرتوی اشعه ايکس، توده در صفحه تلويزيون ديده می شود و پزشک با دقت با سوزن مقداری از بافت ريه را با سرنگ کشيده و برای آزمايش بافت شناسی جدا می کند.

نمونه‌برداری با بروتکوسکپ يا برونکوسکپی
Bronchoscopy)): بروتکوسکپ لوله ای فلزی و توخالی است که به يک لامپ مجهز شده و از طريق دهان يا بينی به داخل نای فرو داده می شود و مشاهدهً بصری بافت ريه را امکان پذير می کند سپس پزشک با دقت مقداری از بافت و مايع درون ريه را از طريق اين لوله برای امتحان بافت شناسی جدا می کند . قبل از انجام اين عمل به بيمار بيهوشی موضعی داده می شود.

نمونه‌برداری باز (جراحی). در نمونه برداری باز، بيهوشی عمومی لازم است و می تواند به روش معاينه توراسکپی (
Thoracoscopy) يا مدياستينوسکپی (Mediastinoscopy) انجام شود. جراحی به پزشک امکان معاينه درون قفسه سينه و غدد لنفاوی نزديک ريه را می دهد وطی آن در پوست پائين گردن شکاف کوچکی داده می شود و از اين طريق لوله ای به درون قفسه سينه فرستاده می شود. انتهای اين لوله متصل به نورافشان و بزرگنما است. جراح در اين مرحله سلولها و غدد لنفاوی که دچار تراريختی شده اند می تواند نمونه برداری و مورد بررسی دقيقتری قرار دهد. از اين طريق می توان اندامهای واقع در منطقه بين ريه چپ و راست را ديد و برای تشخيص پراکنده شدن ياخته های سرطانی به غده های لنفاوی مجاور ريه استفاده کرد.

۷- توموگرافی با نشر پوزيترون يا پت اسکن (PET-Positron emission tomography) - در اين روش دستگاه اسکنر در اطراف بيمار می چرخد و تصوير از طريق نشر پوزيترون بوسيله يک ماده راديواکتيو که به بيمار تزريق شده و يا توسط او استنشاق می شود، شکل ميگيرد، با اين روش مشاهدهً بصری ريه درسه بعد امکان پذير می شود.

۸- سونوگرافی ( Ultrasound) در اين شيوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار توده در ريه استفاده می شود.

۹- آزمايش تنفس (Lung function test )- در اين شيوه بيمار قبل از جراحی تحت آزمايشات تنفسی متفاوت قرار ميگيرد.

۱۰- آزمايش خون- تومورهای سرطانی آنتی‌ ژن و آنزيم ‌های مشخصی را توليد می ‌کنند که ممکن است از طريق آزمايش خون کشف شوند. اندازه‌ گيری آنتی‌ ژن کارسينو امبريونيک
(
arcinoembryonic Antigen-CEA) و آنزيم ( Neuron-specific enolase (NSE
از آزمايش های غربالگر اين بيماری است. افزايش ميزان سطح اين پروتين ها مبين نشانه های سرطان و کاهش ميزان آنها در حين درمان نشانه مهار کردن رشد سرطانی سلول های بيمار است.

۱۱- اسکن استخوان Bone Scan - تصويربرداری از استخوان به وسيله يک ماده راديواکتيو روشی بسيار ارزشمند است که در تشخيص انتشار سرطان به استخوان، موثر بودن درمان سرطان و روند التيامی نواحی درگير در استخوان به کار می رود.


الگوهای درمانی سرطان ريه

الگوهای درمانی بيماری سرطان ريه بستگی به نوع سرطان، وضعيت بيماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بيمار به نوع درمان دارد. سرطان ريه معمولا به دليل غنی بودن سيستم خون رسانی و لنفاوی ريه به راحتی می تواند به ديگر اندامهای بدن سرايت کند.

با توجه به سن و وضعيت سلامت بيمار ممکن است الگوهای درمانی زير بکار گرفته شود:

۱- جراحی – معمولا اگر ضايعه بدخيم منحصر به ريه باشد ممکن است بخش کوچک(wedge section) يا تکه کاملی از ريه (لوبکتومی) ( lobectomy) و يا تمام يک ريه (نومونکتومی) pneumonectomy) ) برداشته می شود. عوارض جانبی جراحی، خونريزی و در نتيجه کم خونی، مشکلات تنفسی و خواب آلودگی است.

۲- شيمی درمانی - جهت از بين بردن ياخته های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می گيرد. شيمی درمانی جهت پيشگيری از عود بيماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده تجويز می شود. استفاده از داروهای شيميايی منجر به انهدام سلولهای سرطانی می ‌شود. عوارض جانبی شيمی درمانی عبارتند از: حالت تهوع و استفراغ، ريزش موی سر و ابرو، کاهش گلبولهای سفيد خون، ضعف سيستم ايمنی و دفاعی بدن، عفونت، احساس درد، خشکی دهان و پوکی استخوان، کم‌خونی‌، و کاهش تعداد گلبولهای قرمز خون که ممکن است سبب خستگی، سرگيجه و احساس سرما در بيمار شود. اسهال و يبوست، و سفتی و خشکی مفاصل از ديگر عوارض جانبی شيمی درمانی است.

۳-
راديوتراپی يا اشعه درمانی - جهت از بين بردن مستقيم ضايعه بدخيم ريه بکار گرفته می شود. در اين روش از اشعه با انرژی زياد استفاده می شود و اين اشعه با آسيب رساندن به سلولهای زنده منجر به مرگ آنها می‌ شود. خستگی شديد، ‌افسردگی، تهوع، ‌استفراغ، بی‌ اشتهايی و آسيب‌های عروقی و تنفسی از عوارض جانبی راديوتراپی است. همچنين راديوتراپی ممکن است باعث سرکوب سيستم خونساز بدن و کاهش گلبولهای سفيد و ضعف سيستم ايمنی بدن و نهايتا بروز عفونت شود.

۴- درمان فوتوديناميک (Photodynamic Therapy
) ـ استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يک وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر می‌ شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهای بدخيم باقی می ‌ماند. سپس نور قرمز رنگ ليزری به سلول تابانده می شود و رنگ درون سلول سرطانی اين نور را جذب می‌ کند. اين امر منجر به عکس ‌العمل فوتوشيميايی که مخرب سلول‌ها است می ‌شود.

۵- درمان بيولوژيکی يا ايمونولوژيک - که مشتمل بر بازسازی، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعی دفاعی بدن بيمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدايت سيستم دفاعی خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گيرد. استفاده از عواملی مانند اينترفرون‌ـ سلولهايی که فعاليت ضدتوموری مستقيم دارند، و آنتی‌ بادی های مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش می دهد.

۶- Stent
وسيله يا قالبی جهت ايجاد کانال تنفسی مصنوعی در بيمار مبتلا به سرطان ريه- اين روش در بيمارانی که دچار اختلالات تنفسی هستند، بکار گرفته می شود.

۷- سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر- در بعضی موارد ضايعه بدخيم سرطان ريه منجر به مسدود شدن حنجره می شود. در چنين موردی پزشک با سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر راه عبور هوا را برای بيمار باز می کند. اين روش به طور کامل نمی تواند منجر به ازبين بردن ضايعه بدخيم شود اما کمکی است جهت سهولت تنفس در بيمار.

سرطان ريه درمراحل ابتدايی هيچ نشانه ای ندارد و بيماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بيماری درمراحل پيشرفته قرار دارد. تدابير پيشگيرانه ای مانند دوری از آلاينده ها و عدم استعمال دخانيات و بررسی محيط خانه از نظر عدم وجود گاز رادون و آزبست بهترين روش محافظتی در برابر بيماری مهلک سرطان ريه است.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:41 بعد از ظهرتوسط امیر |
شیمی درمانی

 در درمان با داروهاي شيمي درماني به پزشک و پرستار خود اعتماد کامل داشته باشيد و داروهاي مربوطه را صيحيح و کامل مصرف نماييد که در بهبودي شما تاثير چشمگير خواهد داشت.

جهت کاهش عوارض احتمالي درمان نکات ذيل را در منزل دقيقا رعايت نماييد:

1) براي پيشگيري از حالت تهوع و استفراغ لازم است دو ساعت قبل از شيمي درماني و بعد از شيمي درماني غذايي مصرف نشود و اولين مواد غذايي بعد از شيمي درماني مايعات از قبيل آب کمپوت، شير، چاي سرد و عسل باشد.

2) براي کاهش حالت تهوع لازم است دريافت غذاي کافي ومقوي، استراحت وخواب مناسب وکافي، تمرين و فعاليت بدني، تغيير ذهنيت بوسيله مطالعه، ديدن تلويزيون، صحبت هاي خودماني و .... را داشته باشيد.

3) در صورتيکه تهوع با هيچ موردي بهتر نشد 3-2 ساعت قبل از شيمي درماني يک وعده غذاي کامل صرف کرده و بقيه شبانه روز را غذاي ملايم و سبک ميل نماييد.

4) دفعات صرف غذا در شبانه روز کمتر از سه نوبت نباشد ولي با حجم کم و در بين وعده هاي غذا مي توان از کمکهاي غذايي مثل ميوه ها استفاده نمود.

5) در صورت عدم تحمل گوشت قرمز مي توانيد از ماهي، شير با عسل و شير با زرده تخم مرغ در صبحانه بطور روز درميان استفاده کنيد.

6) از غذاهاي داغ، ترش، پرادويه وچرب کمتر استفاده شود.

7) غذا را آهسته صرف کرده و کاملا آن را بجويد.

8) براي پيشگيري از بي اشتهايي از مناظر ناخوشايند و بوهاي نامطبوع دوري کنيد و سعي کنيد حتي الامکان در تهيه و طبخ غذا شرکت نکنيد وغذا را در محيطي آرام صرف کنيد.

9) قبل از مصرف غذا سعي کنيد دهان خود را با آب نمک رقيق يا آب و جوش شيرين شستشو دهيد تا غذا براي شما لذت بخش گردد.

10) در صورت بروز ضايعات و زخم هاي دهان هر 4-2 ساعت دهان را با محلول آب نمک رقيق يا آب جوش شيرين ( يک قاشق در يک ليوان آب ) شستشو دهيد و در صورت تشديد زخم ها و خونريزي به پزشک معالج خود رجوع کنيد.

11) در صورت زخمهاي دهاني از غذاهاي نرم و مايعات صاف شده استفاده شود و مي توانيد از ني استفاده نماييد. طبخ سوپ با انواع سبزيجات باشد. از گروه سبزيها و ماست شيرين بيشتر استفاده شود.

12) در طول درمانهاي طولاني مدت اگر با ناراحتي تنفسي نظير تنگي نفس و خس خس سينه يا سرفه مواجه شديد به پزشک معالج رجوع کنيد.

13) بعد از اتمام هر جلسه شيمي درماني مايعات فراوان ميل کنيد تا با دفع ادراري زياد عوارض داروها کاهش يابد ( حداقل ميزان دريافت مايعات 10 ليوان در شبانه روز باش ) انواع آب ميوه، دوغ مناسب مي باشد.

14) مثانه را به موقع و زود تخليه کنيد و از تجمع ادرار با زمان طولاني پرهيز نمائيد.

15) بعضي از داروهاي شيمي درماني باعث ريزش موهاي سر و بدن مي شوند قابل ذکر است که اين ريزش چند هفته بعد از اتمام درمان مجددا موها رشد مي کند.

16) قبل از درمان موها را کوتاه و از برس هاي نرم استفاده نموده و سر را با شامپو سدر شستشو دهيد. مي توانيد از کلاه يا روسري استفاده کنيد. ضمنا از برس زدن مکرر پرهيز کنيد.

17) در صورت خونريزي از لثه، وجود مدفوع سياه رنگ، خون در ادرار، خلط خوني به پزشک مراجعه نماييد و در طول شيمي درماني سعي کنيد به بدن شما ضربه و آسيبي وارد نشود.

18) در زمان شيمي درماني از قرص آسپرين و گروه ساليسيلاتها و ايندومتاسين ، مفناميک اسيد، بروفن، ديکلوفناک، پيروکسيکام استفاده نشود مگر با دستور پزشک معالج خود باشد.

19) از مسواک نرم براي شستشوي دندانها استفاده کنيد و روش مسواک زدن را افقي انجام دهيد بهتر است از خمير دندان فلورايددار جهت جلوگيري از پوسيدگي دندانها استفاده کنيد.

20) جهت رفع خشکي دهان و تحريک ترشح بزاق در دهان مي توانيد از آب نبات، دوغ، ماست شيرين، آدامس استفاده کنيد ولبها را به طور دائم چرب کنيد.

21) در ازدحام جمعيت افراد بيمار و عفوني و افراد واکسينه شده شرکت نکنيد و در صورت استعمال دخانيات آن را ترک کنيد و درکنار فردي که در حال سيگار کشيدن است قرار نگيريد.

22) تقريبا به مدت 2 ساعت بعد از شيمي درماني به صورت خوابيده و نيمه نشسته استراحت کنيد وسپس از جاي خود بلند شويد ( محيط کار آرام و ساکت باشد ).

23) در طول درمان شيمي درماني روشهاي پيشگيري از حاملگي ( هم زن وهم مرد ) استفاده نماييد و در صورت نياز با پزشک معالج مشورت نماييد.

24) در صورت استفاده از داروهاي خوراکي شيمي درماني آنها را به همراه شير و يا شربت آنتي اسيد مصرف کنيد.

25) داروهاي شيمي درماني خود را در منزل حتما در يخچال نگهداري کنيد.

26) محل تزريق آمپول را از هرگونه آسيب محفوظ داريد.

27) آزمايشات خود را به طور مرتب انجام دهيد و پاسخ آن را نگهداري نماييد.

28) داروها را به طور مرتب و به موقع مصرف نماييد.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:36 بعد از ظهرتوسط امیر |

دوستانی که مایل به تبادل لینک هستند در قسمت نظرات اعلام کنند

+نوشته شده در یکشنبه 1386/11/07ساعت3:55 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی5

تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت:

 

پستان:

 توصیه می شود زنان با سن بالاتر از 40 سال یک ماموگرافی و معاینه کلینیکی پستان به صورت سالانه انجام دهند. برای زنان بین 20 تا 30 سال معاینه کلینیکی پستان هر 3 سال یک بار توصیه می شود.ضمناً، زنان باید خودشان معاینه پستان را به طور منظم از سن 20 سالگی انجام دهند.

 

رحم:

دهانه رحم :زنان بالاتر از 18 سال,چه از نظر جنسی فعال باشند یا خیر، باید یک پاپ اسمیر و یک معاینه لگن انجام دهند. بعد از 3 نمونه گیری متوالی نرمال , پاپ اسمیر با فواصل بیشتری انجام می شود. اند ومتر(پوشش داخلی رحم): زنان باید درباره احتمال ابتلا و علائم سرطان اندومتر مطلع شوند و از آنها خواسته شود تا هرگونه خونریزی یا لکه بینی غیر قابل انتظار را به پزشک خود اطلاع دهند.

 

پروستات:

آزمایش خونی آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA) و معاینه پروستات توسط انگشت از راه مقعد باید از سن 50 سالگی به طور سالانه انجام شود. در مردان با احتمال خطر بالا ( مردان آفریقایی ــ آمریکایی و مردانی که سابقه قوی فامیلی سرطان پروستات در سن پایین در بستگان درجه 1 خود دارند باید معاینه و آزمایشات در 45 سالگی انجام شود. وقتیPSA یا معاینه غیر طبیعی باشد نمونه برداری از ناحیه مشخصی از پروستات با راهنمایی سونوگرافی از راه مقعد انجام می شود.

 

روده بزرگ:

زنان و مردان از سن 50 سالگی یکی از معاینات زیر را باید انجام دهند:

·         یک تست مدفوع برای بررسی وجود خون مخفی هرسال یک بار

·         یک روش تشخیصی جهت دیدن قسمت انتهایی روده بزرگ توسط لوله مجهز به دوربین فیلمبرداری (سیگموئیدوسکوپی) هر 5 سال یک بار

·         یک روش تصویر برداری با به کار گیری ماده ای برای وضوح تصاویر ( گرافی با ماده حاجب) هر 5 تا 10 سال یک بار

·         یک روش تشخیصی جهت دیدن قسمت های ابتدایی روده بزرگ توسط لوله مجهز به دوربین فیلمبرداری (کولونوسکوپی) هر 10 سال یک بار

·         پیشنهاد شده که ترکیبی از معایناتی که در بالا ذکر شده انجام شود. افراد با احتمال متوسط تا بالای ابتلا به سرطان روده بزرگ باید در مورد انجام چند برنامه معایناتی مختلف با پزشک خود صحبت کنند.

معاینات وابسته به سرطان:

این معاینات شامل مشاوره بهداشتی و بسته به سن فرد, شامل معاینات تیروئید، حفره دهان، پوست، غدد لنفاوی، بیضه و تخمدانها برای تشخیص سرطان می باشد. برای افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان  توصیه شده که با  پزشک خود در مورد نوع و شیوه و تعداد دفعات معاینات مشورت کنند.

 

 

+نوشته شده در جمعه 1386/11/05ساعت4:36 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی4

غربالگری(بیماریابی)

غربالگری به مفهوم تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت میباشد که حیات بیمار را تضمین می کند.

غربالگری سرطان برای گروه های زیر در دسترس می باشد:

 

الف) عموم مردم:

 سرطانهای تحت  غربالگری عبارتند از : سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات

ب) گروه های با احتمال بالای ابتلا به سرطان :

 سرطان های تحت غربالگری عبارتند از: سرطان ریه، سرطان کبد در هپاتیت B و C مزمن، سرطان معده، سرطان بیضه در مورد اینکه شما به چند نوع غربالگری سرطان نیاز دارید با پزشک خود مشورت کنید.

 

غربالگری سرطان شامل یک معاینه پزشکی و یک یا تعدادی از اقدامات زیر می باشد:

 

آزمایش خون

بعضی از سرطان ها با آزمایش خونی که تومور مارکر نامیده می شود تشخیص داده شوند و بعضی از تومور مارکرها برای تشخیص پیشرفت بیماری بعد از درمان نیز به کار می روند. تومور مارکرها در سرطان های زیر مفید می باشند: سرطان های روده بزرگ، کبد، پستان، تومورهای بیضه، پروستات ، تیروئید و ریه

 

رادیوگرافی از قفسه سینه (CXR)

این تصویربرداری در بیماران با سرطان ریه و بیمارانی که مشکوک به انتشار سرطان از جایی دیگر به ریه آنها هستیم به کار می رود.

 

ماموگرافی

طبق مطالعات زیادی که انجام شده ماموگرافی برای تشخیص زودرس سرطان پستان بسیار مفید است.

توصیه می شود زنان بالای 40 سال برای غربالگری سرطان پستان با ماموگرافی بررسی شوند و در مورد تکنیک معاینه پستان توسط خودشان آموزش داده  شوند.

 

سونوگرافی

سونوگرافی یک روش ساده برای یافتن بدخیمی های مخفی شکم و حفره لگنی مثل تومور پانکراس و سرطان تخمدان می باشند همچنین برای بررسی سرطان هایی که در کبد قرار گرفته اند.

 

نمونه برداری

این جراحی ساده سرپایی و معمولاً تحت یک بی حسی موضعی انجام می شود. نمونه برداری در افرادی که یک توده یا تورم بزرگ شونده ویا یک ضایعه پوستی دارندکه مشخصاتش تغییر می کند به کار می رود. بعضی اوقات یک نمونه برداری نازک با سوزن از قسمتهای عمقی توده یا برآمدگی در حفره بدن انجام می شود. گاهی سونوگرافی یا سی تی اسکن برای تعیین اندازه و محل قرار گیری توده قبل از آن استفاده می شود.

 

 آندوسکوپی

این یک روش تشخیصی با وسایل مخصوص است که توسط پزشک با چراغ برای دیدن حفره معده، روده بزرگ، بینی، نای، ریه ها برای یافتن ضایعات سرطانی به کار می رود و یک روش مفید برای پی گیری تومور بعد از درمان می باشد.

 

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار برای یافتن سلولهای بدخیم در بیمارانی که مشکوک به بدخیمی های کلیه، حالب ( مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند) مثانه و پروستات انجام می شود. در صورت نیاز اقدام دیگر در این زمینه سیستوسکوپی ( دیدن مثانه توسط لوله مجهز به دوربین) می باشد.

 

آزمایش خون مخفی در مدفوع

این آزمایش در بیمارانی که سابقه تغییر عادت اجابت مزاج یا کاهش وزن شدید یا سابقه فامیلی بدخیمی روده دارند انجام می شوند.

 

اسمیر دهانه رحم ( پاپ اسمیر)

این روش در زنان برای یافتن ضایعات پیش بدخیم و یا تشخیص زودرس سرطان به کار می رود. توصیه می شود زنان به طور منظم این آزمایش را انجام دهند.

 

سی تی اسکن

این روش برای یافتن تومورهایی که در حفرات بدن هستند و با معاینات بالینی همیشگی تشخیص داده نمی شوند جهت تشخیص زودرس سرطان های ریه, روده بزرگ, پروستات, مغز و حلق ( سر و گردن) به کار می رود.

 

تغذیه

غربالگری برای دستیابی به روش تغذیه و اطلاع رسانی به اشخاص و بیماران در رابطه با رژیم غذایی و نقش آن در پیشگیری از درمان بیماران مفید است.

 

+نوشته شده در جمعه 1386/11/05ساعت4:35 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی3

روشهاي كاهش خطر ابتلا به سرطان:

 

احتمال ابتلا به سرطان با بكارگيري يك شيوه زندگي بهداشتي كاهش مي يابد:

·         اجتناب از سيگار كشيدن

·         اجتناب از چاقي

·         فعاليت بدني روزانه در هواي خنك

·         مصرف زياد ميوه و سبزيجات

·         اجتناب از مواجهه زياد با نور خورشيد

·         عدم مصرف الكل

·         واكسيناسيون عليه هپاتيت B

غربالگري سرطان روده بزرگ ، پستان ، دهانه رحم و پروستات

توصیه های بهداشتی

 

درصورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه نمائید:

 

1)      زخمی که بهبود نیابد، تغییر رنگ پیدا کند، زخمی شود و یا خونریزی نماید.

2)      خونریزی یا ترشح غیر عادی از هر منفذی از بدن

به طور مثال، خون در ادرار، مدفوع و یا قاعدگی مکرر شوید.

3)      یک توده یا تورمی که به طور پیشرونده بزرگ شود که ممکنه همراه  با درد یا بدون درد باشد.

4)      سوء هاضمه یا مشکل در بلعیدن غذا.

5)      تغییر در عادت اجابت مزاج برای 2 تا 3 ماه.

6)      تغییر واضح در سایز یا ساختار زگیل یا خال.

7)      سرفه در فرد غیر سیگاری یا خشونت صدا که بیش از 2 هفته طول بکشد. تشدید سرفه در فرد سیگاری.

8)      خستگی غیر قابل توجیه و یا کاهش وزن مساوی یا بیشتر از 10% از وزن بدن در یک دوه 3 تا 6 ماهه.

9)      درد دائمی یا احساس  مشکلی در ناحیه شکم.

10)     تب غیر قابل توجیه.

 

+نوشته شده در جمعه 1386/11/05ساعت4:33 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی2

علت بروز سرطان چيست؟

  

علت دقيق سرطان ناشناخته است.

ولی مطالعات علمی نشان داده است که فاكتورهاي خطر ابتلا به سرطان  به ترتیب شانس ابتلا عبارت است از:

عامل

شانس ابتلا

توتون و تنباكو (سیگار)

30%

رژیم غذایی و تغذیه

15%

عفونت

15%

چاقی

10%

نداشتن فعالیت فیزیکی

10%

مواجهه شغلی

5% تا 10%

الکل

5%

ژنتیک

5%

نور آفتاب

2%

 

 فاكتورهاي خطر غير قابل تغيير

فاكتورهاي خطر غير قابل تغيير سرطان عبارتند از: جنس، سن، ژنتيك.

 به طور مثال در افراد باسابقه فاميلي انواعي از سرطان ، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می باشد.

فاكتورهاي خطر قابل تغيير

توتون و تنباكو:

 90% از سرطانهای ريه ناشي از توتون مي باشد. تار موجود در توتون با سرطانهاي حنجره ، حلق،مري ، مثانه، پانكراس، كليه و سرويكس مرتبط است.

 

رزيم غذايي:

مشخص شده كه 30-40 % از همه سرطانها در مردان و زنان با رژيم غذايي مرتبط است مطالعات زيادي مشخص كرده كه چربي زياد در رژيم غذايي احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و پستان و شايد ساير سرطانها را افزايش دهد .مصرف غذاهاي دودي و نمك سود و ترشيجات و غذاهاي نگهداري شده با مواد نگهدارنده حاوي نيترات نيز همراه با سرطان مري، معده و حلق مي باشند.

عادت جنسي:

اولين نزديكي در سن پايين و داشتن هم بسترهاي متعدد احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزايش مي دهد.

الكل:

 مصرف مداوم الكل احتمال ابتلا به سرطان حفره دهان ، حلق و مري را افزايش مي دهد همچنين بطور قوي با سرطان كبد نيز در رابطه است.

جويدن توتون:

 اين فاكتور منجر به سرطان دهان مي شود.

عفونت هپاتيت B:

 عفونت با اين ويروس فرد را مستعد ابتلا به سرطان كبد مي كند.

مواجهه شغلي:

مواجهه با عوامل سرطان زا در محيط كار و عوامل محيطي عمومي ممكنه باعث ابتلا به سرطان شود.

آیا سرطان به ارث میرسد؟

خير ، سرطان از فردي به فرد ديگر منتقل نمي شود . معمولاً سرطان غير ارثي است.

فقط بعضي از انواع سرطان پستان و سرطانهاي روده بزرگ ارثي مي باشند.

 

+نوشته شده در جمعه 1386/11/05ساعت4:32 بعد از ظهرتوسط امیر |
سرطان شناسی

سرطان چيست؟

 

رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلولها سرطان نامیده می شود.

بدن ما از اجزاء كوچكي به نام سلول تشكيل شده كه با چشم غير مسلح ديده نمي شوند.  سلولها بلوكهاي ساختماني بدن هستند و گروهي از سلولها، بافتها و ارگانهاي بدن را تشكيل ميدهند. سلولهايي كه در بافتهاي مختلف مانند مغز، كبد ، كليه و ريه هستند ،هر كدام يك عملكرد واحد دارند.

سلولها به طور نرمال ،با دو تا شدن به طريقه منظم و كنترل شده توليد مثل مي كنند و منجر به رشد و ترميم بافتهاي بدن مي شوند.

بعضي اوقات تقسيم سلولها ، بدون كنترل و به صورت  غير عادي انجام مي شود. رشد غير عادي و بيش از حد سلولهاي بافت، تومور ناميده مي شود كه مي تواند خوش خيم و يا بد خيم باشد.

 

تومورهاي خوش خيم معمولا محدود به قسمت كوچكي از بدن است و اغلب به آهستگي رشد مي كند. اين تومورها بسته به سايز و محلشان ،مشكلاتي به وجود مياورند كه با درمان تومور كه غالبا جراحي ميباشد ، معمولا بيمار مشكل ديگري نخواهد داشت.

سرطان يا تومورهاي بدخيم نيز در يك فضاي محدود شروع مي شوند ، اما مي توانند به بافتهاو ارگانهاي مجاور گسترش يابند. سلولهاي سرطاني ممكنه با جريان خون به مناطق دورتري در بدن منتقل شوند .در اينجا ممكنه تومور جديدي را به نام تومور ثانويه يا متاستاتيك تشكيل دهند.

سلولهاي سرطاني با سيستم لنفاتيك نيز منتقل مي شوند. سيستم لنفاتيك به طور نرمال براي از بين بردن عفونت در بدن كار مي كند .اين سيستم از يكسري غدد و رگهائي كه در سراسر بدن به هم متصلند تشكيل شده است.

سرطان كلمه اي است براي توصيف تعدادي از بيماريهاي مختلف كه علل و روش درمان  متفاوت  دارند. همه سرطانها بايد تحت درمان قرار گيرند، هر چند كه همه آنها به طور كامل  معالجه نمي شوند.

+نوشته شده در جمعه 1386/11/05ساعت4:27 بعد از ظهرتوسط امیر |