من و سرطان

دانستنیها و خاطرات من از سرطان
یک توصیه

یک توصیه برای آنهایی که تحت شیمی درمانی هستند

اینا رو می گم برای اونایی که اطلاعات زیادی نسبت به شیمی درمانی ندارند :

در طول دوره های شیمی درمانی یکی از نگرانی های خود بیمار و پزشکش ، پایین آمدن گلبولهای سفید خون (WBC) یا همان سیستم دفاعی بدنه، که در اثر داروهای شیمی درمانی بوجود می آد.

این اتفاق می تونه باعث عوارض بسیار زیادی بشه که یکی از اونا اینه که بدن در مقابل میکروبها و عفونت ها و... بسیار ضعیف می شه و می تونه بسیار خطرناک باشه.

و چه بسیار بیمارانی که در اثر همین عارضه جون خودشونو از دست می دن...

وقتی که گلبولهای سفید خون بیمار کمتر از 2000 بشه معمولا پزشک شیمی درمانی را چند روزی به تاخیر میندازه  تا دوباره بدن به حالت طبیعی برگرده.(بعضی موقع ها هم که این حالت شدیدتر باشه پزشک دستور بستری بیمار در اتاق ایزوله را می ده).

ابتدایی ترین درمانی که پزشک سریعا به آن اقدام میکنه، تجویز آمپولهای زیر جلدیه (زیر پوستی ) که فقط کسانی که از آن استفاده کرده اند می دونن چقدر دردناک و عذاب آوره و در هزینه اونا هم بسیار زیاده ، طوری که هر دونه از این آمپولا تقریبا 50 هزار تومنه (البته خارجیش)

که با این حساب اگه 4-3 تا از اینا برای یه دوره تجویز بشه ، هیچی دیگه ....

و اما خطاب به کسانیکه در حال درمانند :

خوردن چند چیز خیلی می تونه به اونا در این مورد کمک بکنه که من اینا رو از پرستارام شنیدم و تجربه شخصیمه :

1)      کله پاچه بخورید !!!

2)      هندونه زیاد بخورید

3)      انواع آب میوه های طبیعی رو فراموش نکنید از جمله آب هویج

شاد بودن بزرگترین انتقامی ست که می توان از زندگی گرفت

+نوشته شده در جمعه 1387/08/03ساعت6:48 بعد از ظهرتوسط امیر |
شیمی درمانی

 در درمان با داروهاي شيمي درماني به پزشک و پرستار خود اعتماد کامل داشته باشيد و داروهاي مربوطه را صيحيح و کامل مصرف نماييد که در بهبودي شما تاثير چشمگير خواهد داشت.

جهت کاهش عوارض احتمالي درمان نکات ذيل را در منزل دقيقا رعايت نماييد:

1) براي پيشگيري از حالت تهوع و استفراغ لازم است دو ساعت قبل از شيمي درماني و بعد از شيمي درماني غذايي مصرف نشود و اولين مواد غذايي بعد از شيمي درماني مايعات از قبيل آب کمپوت، شير، چاي سرد و عسل باشد.

2) براي کاهش حالت تهوع لازم است دريافت غذاي کافي ومقوي، استراحت وخواب مناسب وکافي، تمرين و فعاليت بدني، تغيير ذهنيت بوسيله مطالعه، ديدن تلويزيون، صحبت هاي خودماني و .... را داشته باشيد.

3) در صورتيکه تهوع با هيچ موردي بهتر نشد 3-2 ساعت قبل از شيمي درماني يک وعده غذاي کامل صرف کرده و بقيه شبانه روز را غذاي ملايم و سبک ميل نماييد.

4) دفعات صرف غذا در شبانه روز کمتر از سه نوبت نباشد ولي با حجم کم و در بين وعده هاي غذا مي توان از کمکهاي غذايي مثل ميوه ها استفاده نمود.

5) در صورت عدم تحمل گوشت قرمز مي توانيد از ماهي، شير با عسل و شير با زرده تخم مرغ در صبحانه بطور روز درميان استفاده کنيد.

6) از غذاهاي داغ، ترش، پرادويه وچرب کمتر استفاده شود.

7) غذا را آهسته صرف کرده و کاملا آن را بجويد.

8) براي پيشگيري از بي اشتهايي از مناظر ناخوشايند و بوهاي نامطبوع دوري کنيد و سعي کنيد حتي الامکان در تهيه و طبخ غذا شرکت نکنيد وغذا را در محيطي آرام صرف کنيد.

9) قبل از مصرف غذا سعي کنيد دهان خود را با آب نمک رقيق يا آب و جوش شيرين شستشو دهيد تا غذا براي شما لذت بخش گردد.

10) در صورت بروز ضايعات و زخم هاي دهان هر 4-2 ساعت دهان را با محلول آب نمک رقيق يا آب جوش شيرين ( يک قاشق در يک ليوان آب ) شستشو دهيد و در صورت تشديد زخم ها و خونريزي به پزشک معالج خود رجوع کنيد.

11) در صورت زخمهاي دهاني از غذاهاي نرم و مايعات صاف شده استفاده شود و مي توانيد از ني استفاده نماييد. طبخ سوپ با انواع سبزيجات باشد. از گروه سبزيها و ماست شيرين بيشتر استفاده شود.

12) در طول درمانهاي طولاني مدت اگر با ناراحتي تنفسي نظير تنگي نفس و خس خس سينه يا سرفه مواجه شديد به پزشک معالج رجوع کنيد.

13) بعد از اتمام هر جلسه شيمي درماني مايعات فراوان ميل کنيد تا با دفع ادراري زياد عوارض داروها کاهش يابد ( حداقل ميزان دريافت مايعات 10 ليوان در شبانه روز باش ) انواع آب ميوه، دوغ مناسب مي باشد.

14) مثانه را به موقع و زود تخليه کنيد و از تجمع ادرار با زمان طولاني پرهيز نمائيد.

15) بعضي از داروهاي شيمي درماني باعث ريزش موهاي سر و بدن مي شوند قابل ذکر است که اين ريزش چند هفته بعد از اتمام درمان مجددا موها رشد مي کند.

16) قبل از درمان موها را کوتاه و از برس هاي نرم استفاده نموده و سر را با شامپو سدر شستشو دهيد. مي توانيد از کلاه يا روسري استفاده کنيد. ضمنا از برس زدن مکرر پرهيز کنيد.

17) در صورت خونريزي از لثه، وجود مدفوع سياه رنگ، خون در ادرار، خلط خوني به پزشک مراجعه نماييد و در طول شيمي درماني سعي کنيد به بدن شما ضربه و آسيبي وارد نشود.

18) در زمان شيمي درماني از قرص آسپرين و گروه ساليسيلاتها و ايندومتاسين ، مفناميک اسيد، بروفن، ديکلوفناک، پيروکسيکام استفاده نشود مگر با دستور پزشک معالج خود باشد.

19) از مسواک نرم براي شستشوي دندانها استفاده کنيد و روش مسواک زدن را افقي انجام دهيد بهتر است از خمير دندان فلورايددار جهت جلوگيري از پوسيدگي دندانها استفاده کنيد.

20) جهت رفع خشکي دهان و تحريک ترشح بزاق در دهان مي توانيد از آب نبات، دوغ، ماست شيرين، آدامس استفاده کنيد ولبها را به طور دائم چرب کنيد.

21) در ازدحام جمعيت افراد بيمار و عفوني و افراد واکسينه شده شرکت نکنيد و در صورت استعمال دخانيات آن را ترک کنيد و درکنار فردي که در حال سيگار کشيدن است قرار نگيريد.

22) تقريبا به مدت 2 ساعت بعد از شيمي درماني به صورت خوابيده و نيمه نشسته استراحت کنيد وسپس از جاي خود بلند شويد ( محيط کار آرام و ساکت باشد ).

23) در طول درمان شيمي درماني روشهاي پيشگيري از حاملگي ( هم زن وهم مرد ) استفاده نماييد و در صورت نياز با پزشک معالج مشورت نماييد.

24) در صورت استفاده از داروهاي خوراکي شيمي درماني آنها را به همراه شير و يا شربت آنتي اسيد مصرف کنيد.

25) داروهاي شيمي درماني خود را در منزل حتما در يخچال نگهداري کنيد.

26) محل تزريق آمپول را از هرگونه آسيب محفوظ داريد.

27) آزمايشات خود را به طور مرتب انجام دهيد و پاسخ آن را نگهداري نماييد.

28) داروها را به طور مرتب و به موقع مصرف نماييد.

+نوشته شده در سه شنبه 1386/11/16ساعت5:36 بعد از ظهرتوسط امیر |